GN 25/2022 Archiwum

Czterech nowych diakonów na Pradze

- Budujcie wspólnotę w miłości, w jedności, godni swojego powołania - mówił do wyświęconych diakonów bp Jacek Grzybowski.

Święcenia diakonatu przyjęli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej: Michał Kaczmarczyk z parafii MB Bolesnej w Radomiu (diecezja radomska), Marcin Malinowski z parafii Matki Łaski Bożej w Halinowie, Paweł Franciszek Sasin z parafii św. Klemensa w Klembowie i Adrian Woźniak z parafii św. Wojciecha BM w Wiązownie. Uroczystość odbyła się 21 maja w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

Biskup Jacek Grzybowski, nawiązując w homilii do czytań liturgicznych i do Listu do Efezjan, powtarzał za św. Pawłem, że warto swoje powołanie spełniać godnie i z miłością, pamiętając przy tym, że jest ono zawsze skierowane ku drugiemu człowiekowi, ku wspólnocie. Jak przypomniał biskup, św. Paweł wymieniał pokorę, cichość, cierpliwość jako cechy niezbędne w dobrym wypełnianiu swojego powołania.

Jednocześnie apostoł, który głosił Dobrą Nowinę, zakładał wspólnoty, troszczył się o Kościół, doświadczał odrzucenia, prześladowania, cierpienia, radzi: "usiłujcie zachować jedność ducha dzięki więzi, jaką jest pokój". Jak podkreślał biskup, Paweł w tym przypadku używa zwrotu "usiłujcie", bo wie, że dla człowieka "to jest dramatycznie trudne".

- Kościół daje nam to czytanie w czasie święceń diakonatu po to, aby młodym ludziom, którzy wybierają tę drogę, uświadomić: wchodzicie do wspólnoty, otrzymujecie szczególne dary posługi, dostajecie łaskę związaną z tym wyborem stylu życia i konsekracji, jaką podejmujecie, ale macie to robić tak, aby jedność została zachowana, aby cichość i pokora była realizowana w waszym doświadczeniu, abyście godnie to powołanie czynili - mówił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Diakoni mogą udzielać Komunii Świętej i sakramentu chrztu oraz asystować przy zawieraniu małżeństwa, przewodniczyć liturgii pogrzebu czy głosić kazania. Przez najbliższy rok odbędą praktyki w parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama