Nowy numer 31/2022 Archiwum

Trembleska z tygryskiem

Czy nastolatek ze smartfonem w kieszeni umiałby zadzwonić z aparatu telefonicznego z 1932 r. albo pisać piórem w sztambuchu? Muzeum Narodowe zaprasza do świata rzeczy i obyczajów, których już nie ma.

Teraz powiedzielibyśmy: kubas. Kiedyś na taki wygodny kubek z dużym uchwytem mówiono: trembleska. Na wystawie „Stan rzeczy” w Muzeum Narodowym w Warszawie można zobaczyć, jak na przestrzeni wieków zmieniały się nazwy przedmiotów codziennego użytku i jak zmieniały się one same. Znajdziemy też takie, które „wypadły” z naszego życia, jak kraszuarka, bo spluwanie na oczach innych jest teraz zdecydowanie w złym tonie. Wystawa opowiada o życiu przez pryzmat otaczających nas przedmiotów, które pomagają nam funkcjonować, pracować, służą życiu towarzyskiemu i rozwojowi. Eksponaty z różnych epok, kultur i stron świata podzielono na kategorie odpowiadające rytmowi dnia, zaczynając od porannej toalety, a kończąc na przygotowaniu do snu.

Pomiędzy tymi czynnościami snuje się opowieść o nauce, życiu towarzyskim, grach i używkach, ale też o domowej medycynie i życiu duchowym. I o tym, jak bardzo się ta nasza codzienność zmieniła. Panowie nie chodzą po domu w sukienkach za kolana, nie noszą podwiązek i nie używają przyborów do ubijania tabaki. Panie w krynolinach nie miałyby szans wsiąść do metra w godzinach szczytu. Nie potrafią uruchomić kołowrotka ani nie wyposażają sypialni w szafki nocne z sedesem. Nie mają takiej potrzeby. Wiele przedmiotów próbę czasu przetrwało, choć może w innej formie i pod inną nazwą. Dawna lizeska dzisiaj jest piżamą, metalową szkandelę zastąpił o wiele przyjemniejszy w dotyku termofor, a pokazywany na wystawie zograskop możemy sobie wyobrazić jako monitor 3D. Najstarszy eksponat to pochodzący z okresu Średniego Państwa egipski rozcieracz do kosmetyków, datowany pomiędzy 2055 a 1650 r. p.n.e. Najbliższy naszym czasom jest magnetofon szpulowy Koncert z 1978 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama