Nowy numer 32/2022 Archiwum

Bł. Carlo Acutis patronem KSM archidiecezji warszawskiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży dekretem kard. Kazimierza Nycza zyskało niezwykłego orędownika.

Błogosławiony Carlo Acutis był komputerowym geniuszem, przekonanym o tym, że Bóg mocno działa także on-line.

I właśnie internet wykorzystywał do głoszenia Ewangelii, a przede wszystkim opowiadania o mocy Eucharystii, którą uważał za swą siłę.

Urodził się w 1991 roku w Londynie, wyrastał jednak we włoskiej ojczyźnie swoich rodziców w pobliżu Mediolanu. Już we wczesnym wieku oznaczał się głęboką religijnością, codziennie uczęszczał na Msze św. i odmawiał różaniec. Od chwili przyjęcia w wieku siedmiu lat pierwszej Komunii św. wykazywał niezwykłą miłość do Eucharystii, o której mówił, że jest „autostradą do nieba”. Jej częste przyjmowanie pomaga być „coraz bardziej podobnym do Jezusa”, czytamy w jego biografii. Ten cieszący się życiem nastolatek nigdy nie zaniedbywał pierwszopiątkowej spowiedzi i był znany w swojej parafii z pomocy katechetom, udzielał się jako wolontariusz w pomocy bezdomnym.

Od chwili I Komunii św. codziennie uczestniczył w Mszy św. Za przyczyną Carla jego rodzice wrócili do Kościoła. Chłopak, w którego żyłach płynie polska krew, zmarł na ostrą białaczkę 12 października 2006 r. w opinii świętości. Zgodnie z jego wolą został pochowany w Asyżu, gdzie jego rodzina miała dom letniskowy.

W siedem lat po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W lutym 2020 papież Franciszek uznał cud za jego wstawiennictwem, kiedy w sposób niewytłumaczalny dla medycyny zostało uzdrowione brazylijskie dziecko, co otworzyło drogę do beatyfikacji w październiku 2022 r.

LA TUMBA DEL BEATO CARLO ACUTIS 👉PERMANECERÁ ABIERTA
El Rosario de las 11 pm | canal católico

Ciało pierwszego beatyfikowanego millenialsa, bł. Carla Acutisa, ubrane w dżinsy, sportową bluzę i buty od czerwca znów można zobaczyć przez szklany panel w grobowcu, znajdującym się w kościele Matki Bożej Większej w Asyżu.

"Przychylając się do prośby przedstawionej przez księdza Kamila Falkowskiego, Asystenta Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej o ustanowienie bł. Carlo Acutis Patronem Stowarzyszenia diecezjalnego akceptuję prośbę i ustanawiam Bł. Carlo Acutis Patronem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej" - brzmi dekret metropolity warszawskiego, podpisany 13 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama