14 i 15 sierpnia to dwa najważniejsze dni w kalendarzu sanktuarium Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Święty Maksymilian jest patronem między innymi krwiodawców, krótkofalowców, elektryków i energetyków. To m.in. oni gromadzą się co roku w Niepokalanowie w rocznicę jego męczeństwa. Także w tym roku złożą wieńce i zapalą lampiony przed pomnikiem Ojca Kolbego i uczestniczyć będą 14 sierpnia z wiernymi z całej Polski w nabożeństwie poświęconym męczeństwu i 81. rocznicy śmierci św. Maksymiliana.
Uroczystość św. Maksymiliana poprzedzi (z soboty 13 na niedzielę 14 sierpnia) całonocna pokutna pielgrzymka piesza z Miedniewic do Niepokalanowa w intencji duchowej odnowy rodzin w duchu Dekalogu oraz czuwanie modlitewne w bazylice. Pielgrzymi przybędą do Niepokalanowa około godziny 5.00, razem z grupą czuwającą przyjmą błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz wezmą udział we Mszy św. na zakończenie modlitwy o godzinie 5.45.
W niedzielę 14 sierpnia Mszy św. o 11.30 będzie przewodniczył bp Edward Kawa ze Lwowa. Po południu o 17.00 rozpocznie się nabożeństwo poświęcone męczeństwu i śmierci św. Maksymiliana. Pielgrzymi zgromadzą się w Kaplicy św. Maksymiliana, następnie procesyjnie przejdą ze śpiewem i modlitwą pod celę zakonną, skąd ojciec Kolbe był zabrany przez gestapo na Pawiak, a następnie do obozu koncentracyjnego. Następnie procesja uda się do bazyliki, gdzie zostanie odczytany opis męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana oraz zostanie odśpiewana Litania do św. Maksymiliana i udzielone zostanie błogosławieństwo relikwiami patrona. Po nabożeństwie będzie możliwość wysłuchania konferencji Grzegorza Kasjaniuka o objawieniach i orędziach Matki Bożej do Polaków w Gietrzwałdzie.
Od 21.00 do bazyliki na wspólną modlitwę uwielbienie Boga przed Najświętszym Sakramentem zapraszają pielgrzymi z Pieszej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej szlakiem św. Maksymiliana z Pabianic do Niepokalanowa. Wspólna modlitwa potrwa do północy i zostanie zakończona Eucharystią z Wigilii Wniebowzięcia NMP o godzinie 23. Do rana będzie można adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy adoracji.
W poniedziałek 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP. Z tej racji porządek Mszy św. niedzielny: 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (przy ołtarzu polowym), 13.00, 16.00, 19.00. Na każdej Mszy św. odbędzie się Zawierzenie siebie i wszelkich spraw osobistych i społecznych Niepokalanej oraz zostaną poświęcone zioła, kwiaty i owoce oraz dewocjonalia i akty zawierzenia pielgrzymów.
Akty zawierzenia, książki, sakramentalia, dewocjonalia i inne materiały będą dostępne w namiotach rozstawionych na terenie sanktuarium. O godzinie 10.00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się duchowe przygotowanie do Mszy św. odpustowej. W ramach przygotowania będzie wygłoszona konferencja o zawierzeniu i dwa świadectwa: Rafała Piecha z Siemianowic Śląskich i Grzegorza Kasjaniuka. Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył gość z Rzymu, Wikariusz Zakonu Franciszkanów Konwentualnych o. Jan Maciejowski. Na Mszy św. O. Jan wygłosi kazanie i na koniec poprowadzi Zawierzenie Niepokalanej. Przez cały dzień będzie można skorzystać ze spowiedzi św.
Z racji święta o godzinie 15 odbędą się dróżki Matki Bożej wokół bazyliki. Jest to franciszkańskie nabożeństwo 7 radości Matki Bożej.
Do corocznego odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia przygotowywało Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, które trwa w Niepokalanowie od 6 do 22 sierpnia. Codziennie wierni spotykają się na adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z modlitwą różańcową, Mszy św. z nauką rekolekcyjną i konferencją lub świadectwem różnych osób. Wśród zaproszonych gości w tym roku są: bp Edward Kawa z Ukrainy, Wikariusz Zakonu Franciszkanów Konwentualnych z Rzymu o. Jan Maciejowski i prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech.
Rekolekcje prowadzą między innymi: ks. prof. Waldemar Linke, biblista, ks. Wacław Grądalski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu oraz ks. Sławomir Kostrzewa z Poznania. Ponadto franciszkanie zaprosili Grzegorza Kasjaniuka z Polskiego Radia Olsztyn, dziennikarza muzycznego, autora książki o Gietrzwałdzie, Wincentego Łaszewskiego - autora licznych publikacji religijnych o tematyce maryjnej, Patrycję Hurlak aktorkę – autorkę publikacji o Eucharystii oraz małżeństwo Małgorzaty i Pascala, członków Różańca Rodzin i uczestników modlitewnego szturmu Sztafeta Różańcowa 33.