O wytrwałym czekaniu, zakasaniu rękawów i nieustannej nadziei, mówi s. Wiktoria Maria Kulpa, dyrektor Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie.
Cieszymy się ze wspaniałych darczyńców, których grono mamy nadzieje jeszcze się poszerzy. Organizujemy kiermasze charytatywne, można nas też wspomóc, odwiedzając nasz e-kiermasz, na którym licytowana jest ceramika, biżuteria, obrazy, a nawet uzyskanie porady prawnej.
- Ile potrzeba pieniędzy na otwarcie?
- Wyliczyliśmy, że rocznie prowadzenie placówki z dwunastoma łóżkami, będzie kosztowało 2,5 mln zł. Do tej pory zebraliśmy 240 tys. zł. Kiedy tylko uda nam się uzbierać całą kwotę, ruszamy, nie czekając na konkurs.
- Mówiąc o hospicjum, podkreślacie, że ma ono być oknem na świat.
- Tak, z oknem związanych jest wiele historii, chociażby ta, że patronka hospicjum - bł. Hanna Chrzanowska, w opiece nad chorymi w domach była niestrudzona. Bywało, że gdy drzwi domu chorego zastała zamknięte, wchodziła oknem.
Od samego początku czujemy tutaj jej nieustanną opiekę. To ona pomogła nam zgromadzić wspaniałą grupę ludzi młodych duchem, którzy pomagają na różny sposób i modlą się za to dzieło.
A kiedy bywały trudne momenty, w trakcie kapitalnego remontu pomieszczeń w 100-letniej, zabytkowej kamienicy, w której się mieścimy, w przystosowaniu pokoi, zaplecza, przy szukaniu funduszy, przypominały mi się słowa ks. Jana Twardowskiego: „Kiedy Pan Bóg zamyka drzwi, otwiera okno”. I te słowa się sprawdzały. Mam nadzieję, że tak będzie i teraz.
W posłudze hospicyjnej okno ma też symboliczne znaczenie. Za nim chorzy zostawiają wielkie i małe działania, wszystkie sprawy, którymi do tej pory żyli. Wchodzą w przestrzeń, gdzie dzieją się rzeczy bardzo ważne.
To okno otwiera się dla nich na przyszły świat, daje nadzieję, uświadamia, że śmierć jest tylko przejściem do życia w wieczności z Jezusem. Ta nadzieja jest w hospicjum bardzo ważna.
Jak pomóc?
Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto lub poprzez zbiórkę na siepomaga.pl. Placówka przyjmuje też dary rzeczowe: np. ręczniki papierowe, rękawiczki winylowe lub nitrylowe, nową pościel, ręczniki, balsamy do ciała, mydła w płynie, papier do drukarki A4.