Ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego, przewodniczył porannej Mszy św. w katedrze polowej w intencji obrońców ojczyzny.
1 września przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej, obchodzony jest także Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP.
Wikariusz generalny biskupa polowego podczas porannej Mszy św. odprawianej w katedrze WP przy ul. Długiej zachęcił zebranych do modlitwy w intencji poległych i zmarłych uczestników wojny.
– Kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej kieruje nasz wzrok na wszystkich tych, którzy oddali swoje życie, którzy walczyli o wolną Polskę. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach – mówił ks. płk Kryspin Rak, zachęcając uczestników Eucharystii do udziału w uroczystości na placu Marszałka Józef Piłsudskiego, podczas której odmówiona będzie modlitwa i złożone zostaną wieńce przez kombatantów i weteranów walk kampanii wrześniowej.
Mszę św. koncelebrowali: ks. kpt Rafał Kaniecki, kanclerz kurii ordynariatu polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, ekonom i rzecznik ordynariatu oraz ks. por. Andrzej Bawer, wikariusz katedry polowej.
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata. Rozpoczęła się napaścią Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. Zakończyła się 2 września 1945 r. (w Europie 8 maja 1945 r.). Objęła zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji.
Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.
Dzień Weterana jest świętem ustanowionym przez Sejm RP, obchodzonym od 1997 r. W tym dniu oddajemy hołd obrońcom Ojczyzny i wspominamy wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę, zginęli na polach bitew.