Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Szukał dusz dla Chrystusa

Wystawę „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej” zaprezentowano w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37.

Otaczał opieką duchową osoby, które w konsekwencji trudnych przeżyć wojennych odeszły od Kościoła. Przebywając w szpitalu w Gorlicach w 1945 r., był bardzo intensywnie zaangażowany w działalność duszpasterską.

"Gdy po wyzdrowieniu pozostał na miejscu Kapelanem Szpitalnym, to naprawdę nie do uwierzenia, co to był za dziwny Kapłan – całymi nocami szukał po męskich salach dla Chrystusa dusz. […]. O godzinie 21 już wychodził ze swojego pokoiku […] i gdy przyszłam na sale męskie, zawsze zastawałam Go przy jakimś łóżku, siedzącego i nachylonego nad głowizną chorego. […] Ojciec Gurgacz w każdą noc leżał krzyżem na miejscu przy ołtarzu, gdzie w dzień stał w czasie Mszy Świętej i gdy weszłam do kaplicy to ani drgnął. Zrazu byłam nieraz wzruszona do łez, ale potem się już przyzwyczaiłam. Wracał do swojego pokoiku dopiero o godzinie 3 lub 3.30. O godzinie 6 roznosił po wszystkich salach chorym Komunię Świętą, o 7.00 miał Mszę świętą i do 10.00 modlił się w kaplicy. Dopiero po 10.00 jadł śniadanie – wspominała po latach pielęgniarka, która często od niego słyszała: „Lecę, może mi kochany Bóg dopomoże, że upoluję coś dla Niego. Bardzo proszę o nockę w mojej intencji”.

„Praca szpitalna daje nieocenione korzyści dla pracy kapłańskiej. Można tu obserwować całkiem odmienną psychologię chorych i potężne działanie łaski […]. Szpital dla wielu jest domem rekolekcyjnym, zmienia całkowicie dawnych niedowiarków lub nałogowych grzeszników, nawet rodzi powołania zakonne” – dostrzegał ks. Gurgacz, ciesząc się z każdej osoby odnajdującej Boga i Jego działanie w ich życiu. Wśród nawróconych był m.in. por. AK-WiN Jan Matejak.

- W latach 1948-49 był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Był to czas dla tego podziemia najtrudniejszy. Po sfałszowanych wyborach, kiedy społeczeństwo polskie przechodziło z postaw oporu wobec komunizmu do postawy przystosowania, wielu myślało, że będziemy poddani sowieckiej dominacji przez kolejne dekady – mówił dr Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podczas otwarcia wystawy „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej”.

Szukał dusz dla Chrystusa

Ks. Gurgacz otoczył opieką duchową młodych żołnierzy, odprawiał przez szereg miesięcy Msze św., spowiadał, był duszpasterzem, doradcą dowódcy i uczył żołnierzy, prowadząc wykłady z matematyki, fizyki, filozofii czy Katolickiej Nauki Społecznej. Urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej na Podkarpaciu.

– Za tę działalność edukacyjną został skazany na śmierć i zamordowany w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Dziś obchodzimy 73. rocznicę jego śmierci. Rok temu odbył się w Krakowie pogrzeb, gdzie z wojskowymi honorami pochowano ks. Gurgacza na nowej kwaterze wojennej na Cmentarzu Rakowickim. Tak jak chowani powinni być bohaterowie narodowi. Został odnaleziony i zidentyfikowany w wyniku prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej – podkreślił dyrektor.

"Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć? Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelana zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę" - mówił ks. Władysław Gurgacz „Sem” na sali sądowej 12 sierpnia 1949 r.

Autorami wystawy są Dawid Golik i dr hab. Filip Musiał, a kuratorkami – Agnieszka Masłowska i Roksana Szczypta-Szczęch. Ekspozycja na 18 planszach przedstawia dzieciństwo, młodość, kapłaństwo oraz czas wojny i żołnierską posługę jezuity. Po raz pierwszy w Warszawie pokazano unikalne pamiątki: naczynia liturgiczne, obrazy, które własnoręcznie malował, a także odnalezione artefakty jego leśnego oddziału, w którym służył po wojnie. Eksponowany jest również jego osobisty ryngraf.

Wystawa  „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej” będzie eksponowana w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie w dni powszednie od wtorku do niedzieli. Można ją zwiedzać bezpłatnie z przewodnikiem tylko po wcześniejszym zgłoszeniu mailowo: edukacja@muzeumrakowiecka37.pl lub telefonicznie: 22 547 9607, 22 547 96 10.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy