Nowy numer 48/2022 Archiwum

Kard. Kazimierz Nycz przyjął Swiatłanę Cichanouską

Liderka demokratycznej Białorusi wyraziła wdzięczność Kościołowi za pomoc Białorusinom przebywającym w Polsce.

Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz przyjął dziś liderkę demokratycznej Białorusi, Swiatłanę Cichanouską - przekazał ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Według krótkiego komunikatu kurii, rozmowa w głównej mierze dotyczyła białoruskich katolików mieszkających w Warszawie, dla których od 2021 r. istnieje duszpasterstwo przy kościele św. Aleksandra. Swiatłana Cichanouska wyraziła wdzięczność Kościołowi za pomoc Białorusinom przebywającym w Polsce. Uzgodniono również potrzebę podjęcia nowych inicjatyw dla Białorusinów, które mogłyby być współtworzone przez Kościół katolicki.

Duszpasterstwo dla katolików z Białorusi, którzy mieszkają w Warszawie działa przy parafii św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży od blisko roku. W każdą niedzielę w kościele dolnym jest sprawowana dla nich Msza święta w języku białoruskim o godz. 11.30 i 18.00. Wyjątkiem jest druga niedziela miesiąca, kiedy obie Msze są odprawiane w kościele górnym w języku polskim z elementami języka białoruskiego.

– Po każdej Mszy wierni spotykają się z duszpasterzami na wspólną rozmowę przy kawie i herbacie – mówi ks. Wiaczesław Barok, duszpasterz wspólnoty.

Jak podkreśla, w Warszawie mieszka i pracuje tysiące Białorusinów, dlatego takie duszpasterstwo jest bardzo potrzebne.

– Na pierwsze spotkania przychodziło po sto osób – mówi. Białorusini spotykają się nie tylko w niedzielę, ale również online na spotkaniu formacyjnym w poniedziałki i soboty.

W duszpasterstwie posługują: ks. Wiaczesław Barok, który wcześniej był proboszczem w parafii w Rossonach na Białorusi, ale kilka miesięcy temu wyjechał do Polski, oraz ks. Eugeniusz Wintow – doktorant na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który pochodzi z Białorusi. Duszpasterze pomagają również w przygotowaniach do przyjęcia sakramentów chrztu, Eucharystii oraz małżeństwa.

Z ks. Barokiem można się skontaktować mejlowo: barokslava@gmail.com. Można także dołączyć do czatu dla Białorusinów katolików, którzy mieszkają w Warszawie: https://t.me/catholicBelarusWwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy