Nowy numer 48/2022 Archiwum

Zbliża się 38. rocznica śmierci bł. Jerzego Popiełuszki

Rozbudowane obchody rocznicy śmierci męczennika odbędą się na Żoliborzu od 16 do 30 października.

Mija 38 lat od okrutnej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Obchody rocznicy rozpoczną się 16 października o godz. 19 pokazem spektaklu “Pokonać piekło” w wykonaniu teatru „Nie teraz”, który zostanie wystawiony na scenie Domu Amicus w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Sztuka w reżyserii Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę bł. Jerzego Popiełuszki i św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu odbyła się miesiąc temu w Suchowoli, podczas obchodów 75. rocznicy urodzin księdza Jerzego.

Po zakończeniu spektaklu będzie można zwiedzić Muzeum ks. Popiełuszki, znajdujące się przy jego sanktuarium na Żoliborzu.

W przeddzień 38. rocznicy śmierci, 18 października o godzinie 19 w Domu Amicus odbędzie się "Wieczór świadków” – czyli spotkanie ze świadkami życia bł. Jerzego Popiełuszki. Po jego zakończeniu uczestnicy będą mogli zwiedzić Muzeum ks. Popiełuszki z przewodnikiem.

Rocznicowa Msza św. z modlitwą o kanonizację męczennika zostanie odprawiona 19 października o godz. 18 w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki. Rozpocznie ją uroczysta procesja do grobu ks. Popiełuszki przy dźwiękach dzwonu „Jerzy”, poświęconego w 1987 roku przez Jana Pawła II. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się złożenie wieńców przy grobie błogosławionego.

Tego dnia od godziny 11 do 16 oraz po Mszy św. dla wiernych będzie dostępna kaplica, w której złożone są relikwie sutanny, koszuli oraz przedmiotów, jakie w momencie śmierci miał ze sobą kapelan Solidarności.

Obchody zakończą się 30 października "Pieśniami wiary i wolności” – czyli wspólnym śpiewaniem pieśni wykonywanych w czasie Mszy św. za Ojczyznę, które odprawiał ks. Popiełuszko. Będzie to czas wspólnego śpiewu, do którego zaproszeni będą wszyscy uczestnicy wydarzenia. O Mszach za Ojczyznę opowiedzą świadkowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy