Nowy numer 6/2023 Archiwum

Zmarł ks. Henryk Trzaskowski. Daj mu, Panie, niebo

Były proboszcz parafii św. Floriana Męczennika w Mogielnicy zmarł 3 listopada, po ciężkiej chorobie.

Dzisiaj około godziny 12 zmarł po ciężkiej chorobie ks. prał. Henryk Trzaskowski, kapłan pochodzący z Karczewa i posługujący w naszej parafii w ostatnich latach. Wierny czciciel Matki Bożej Karczewskiej. Odszedł do Pana zaopatrzony sakramentami, otoczony modlitwą i miłością bliskich" - poinformowali na FB duszpasterze z parafii św. Wita. "Pozostaną w pamięci piękne homilie, chwytające za serce i ten uśmiech oraz dobre słowo skierowane do każdego, kogo ksiądz mijał", "Wspaniały kapłan, cudowny człowiek. Pokój jego duszy. Wielka strata" - zareagowali wierni w komentarzach pod postem.

Ksiądz prałat Trzaskowski, były proboszcz parafii św. Floriana Męczennika w Mogielnicy, zmarł 3 listopada w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku w wieku 75 lat i w 49. roku kapłaństwa.

Ksiądz Trzaskowski pochodził z parafii św. Wita w Karczewie. Urodził się w domu Mieczysława i Martyny z d. Trzaskowskiej 18 stycznia 1947 roku. Wy­święcony 16 czerwca 1974 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przez kard. Stefana Wyszyńskiego był wikariuszem w parafii św. Wojciecha w Makowie k. Skierniewic, Świętej Trójcy w Ząbkach (1975-1977), Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie (1977-1978), św. Łucji w Warszawie-Rembertowie (1978), w Sochaczewie, św. Feliksa z Kantalicjo w Marysinie Wawerskim (1982-1983), Najczystszego Serca Maryi na Grochowie (1982-1984), Chrystusa Króla na Targówku (1984-1986), następnie MB Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce i św. Aleksandra na Trakcie Królewskim. W 1994 r. został mianowany proboszczem parafii Świętej Trójcy w Konarach. W latach 1998-2018 był proboszczem parafii św. Floriana w Mogielnicy. Był wicedziekanem dekanatu mogielnickiego, a od 2006 r. - dziekanem. W 2000 r. odznaczony został przywilejem noszenia rokiety i mantoletu. Ksiądz Trzaskowski był kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej.

Po przejściu na emeryturę zamieszkał na terenie parafii rodzinnej. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano 7 listopada w parafii św. Wita w Karczewie. Msza św. żałobna zostanie odprawiona o godz. 11. Po Eucharystii nastąpi złożenie ciała Zmarłego w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu parafialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy