Nowy numer 6/2023 Archiwum

Dyspensa w piątek 11 listopada? Tak, ale...

Biskupi obu warszawskich diecezji wydali komunikaty w sprawie dyspensy 11 listopada, w Święto Niepodległości.

W najbliższy piątek, 11 listopada, świętujemy niepodległość Polski. W związku z tym biskupi warszawskich diecezji zdecydowali o obowiązującym w tym dniu wstrzymaniu się od pokarmów mięsnych.

"Mając na względzie, że Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada, przypada w tym roku w piątek, zaś uroczysty charakter tego dnia sprzyja radosnemu i świątecznemu przeżywaniu tego wydarzenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Zalecam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego" - napisał w komunikacie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Taka samą decyzję podjął bp. Romuald Kamiński, obejmując nią wiernych diecezji warszawsko-praskiej.

"Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, powinny odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji dusz w czyśćcu cierpiących" - zalecił w komunikacie ks. Maciej Miętek, kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy