Nowy numer 13/2024 Archiwum

20 zgromadzeń w Warszawie na Święto Niepodległości

Marsz Niepodległości, Antyfaszystowskie Street Party, przejazd motocyklistów, Bieg Niepodległości - to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się 11 listopada.

Do warszawskiego ratusza wpłynęło aż 48 zawiadomień o zgromadzeniach planowanych 11 listopada. W 6 przypadkach miasto musiało wydać odmowy ze względu na zakaz zgromadzeń kolidujących z trasą Marszu Niepodległości - zgromadzenia uznanego przez wojewodę mazowieckiego za cykliczne. W 7 przypadkach odmówiono przyjęcia zawiadomienia z przyczyn proceduralnych. W 15 przypadkach odwołali je sami organizatorzy. Pozostało 20 zgromadzeń, które w dniu Święta Niepodległości odbędą się na ulicach Warszawy, w większości w ścisłym centrum.

- Jak co roku przy ul. Młynarskiej będzie działał sztab z udziałem prezydenta stolicy. Będzie on czuwał nad bezpieczeństwem mieszkańców i przyjezdnych oraz nad sprawnym funkcjonowaniem miasta - mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Już 10 listopada na pl. Piłsudskiego odbędzie się uroczysty Capstrzyk Niepodległości. W samo Święto Niepodległości w południe zaplanowano uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, połączoną z przemarszem pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych po zakończeniu uroczystości. Wcześniej prezydent RP złoży wieńce przed pomnikami ojców niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. O godz. 10 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Homilię wygłosi biskup polowy Wiesław Lechowicz. Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku. O godz. 17 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert "Requiem dla świata". Następnego dnia, 12 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się uroczystości złożenia doczesnych szczątków trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie - Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

11 listopada na swój tradycyjny sposób uczczą także miłośnicy motocykli. O godz. 10.30 przed Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku rozpocznie się MotoParada Niepodległości 2022. Po godz. 12, po wspólnym odśpiewaniu hymnu, motocykliści wyruszą na trasę przejazdu, który został zaplanowany na trasie: al. Piłsudskiego (Sulejówek), Moczarskiego (Sulejówek), Armii Krajowej, 1 Praskiego Pułku, Niemcewicza, Wspólna, Korkowa, Stepowa, Okularowa, Marsza, rondo Mościckiego, Płowiecka, Grochowska, rondo Wiatraczna, al. Stanów Zjednoczonych, Trasa Łazienkowska, pl. Na Rozdrożu, al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego, Sikorskiego, Dolinka Służewiecka, Rzymowskiego, Puławska, Płaskowickiej, Sójki.

W Narodowe Święto Niepodległości odbędą się także inne liczne zgromadzenia i przemarsze. Największe z nich to Marsz Niepodległości, który pod hasłem: "Silny Naród - Wielka Polska" wyruszy o 14.00 z ronda Dmowskiego w kierunku błoń Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 zaplanowano koncerty.

Tradycyjnie 11 listopada uczczą również uczestnicy 10-kilometrowego 32. Biegu Niepodległości, którzy wystartują punktualnie o godz. 11.11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Oprócz biegu głównego rozegrane zostaną także zawody dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tandemach (na 10 km), nordic walking (6,5 km) oraz bieg towarzyszący "Mila Niepodległości" (na dystansie 1918 m).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy