Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Orderem Orła Białego odznaczony został o. Salij, dominikanin i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za odważne i ofiarne niesienie posługi kapłańskiej w PRL, za wspieranie dążeń wolnościowych i wytrwałe formowanie sumień w duchu wartości chrześcijańskich, za wybitne osiągnięcia naukowe i twórcze".
Znany z wrażliwości, życzliwości i poczucia humoru o. Salij urodził się 19 sierpnia 1942 r. w Budach w okolicach Krzemieńca na Wołyniu jako drugie dziecko Józefa Salija i Agnieszki z d. Ostolskiej. Dominikanin otrzymał na chrzcie imię Eugeniusz - Jacek nadano mu w zakonie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 grudnia 1966 roku.
W roku 1970 o. Salij został pracownikiem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W Katedrze Historii Dogmatów był asystentem (1970-1971), a następnie adiunktem (1979-1989). W latach 1989-1990 był docentem w Katedrze Teologii Dogmatycznej I. W 1990 r. został profesorem nadzwyczajnym. W latach 1971-1983 był duszpasterzem sekcji kultury Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 1973 r. został współpracownikiem miesięcznika "W Drodze" - odpowiadał na pytania w rubryce "Szukającym drogi". W 1975 r. podpisał "List 59" - sprzeciw wobec planowanych zmian w Konstytucji PRL. 20 sierpnia 1980 r. podpisał apel 64 uczonych, pisarzy i publicystów, skierowany do władz komunistycznych PRL, o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. W latach 1982-1989 działał w podziemnej Radzie Edukacji Narodowej. W 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność". W latach 1993-1996 był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych.
Prezydent odznaczył także Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - "za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i kształtowanie patriotycznych postaw Polaków" - piosenkarza Jana Pietrzaka oraz ks. Jana Sikorskiego, od 1981 r. duszpasterza internowanych na warszawskiej Białołęce, pierwszego naczelnego kapelana Duszpasterstwa Więziennego RP i wieloletniego proboszcza parafii św. Józefa na Kole. "Za zasługi dla Niepodległej" Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości prezydent Duda wyróżnił także Roberta Firmhofera, dyrektora Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, oraz Łukasza i Pawła Golców, muzyków i twórców Golec uOrkiestra.