Nowy numer 6/2023 Archiwum

Stadion Narodowy pęka. Obiekt nieczynny do odwołania

PGE Narodowy w Warszawie został zamknięty z powodu wykrycia wady konstrukcyjnej elementu dachu. Kosztował niemal 2 mld zł.

Podczas standardowego, corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu ujawniono wadę jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej. "W związku z wykryciem wady, po niezwłocznym uzyskaniu rekomendacji konstruktora przedmiotowej konstrukcji, firmy SBP z siedzibą w Stuttgarcie, jak i jej wykonawcy, włoskiej firmy Cimolai, a także po rekomendacji ekspertów i w trosce o bezpieczeństwo, operator PGE Narodowego podjął decyzję o tymczasowym wyłączeniu stadionu z użytkowania” - poinformowano w oświadczeniu.

- Stadion Narodowy będzie zamknięty dopóty, dopóki nie będziemy mieć pewności, że korzystanie z niego jest bezpieczne. Pęknięcie powiększa się stosunkowo szybko, w związku z tym to jedyna słuszna decyzja - powiedział minister sportu Kamil Bortniczuk. Jak podkreślił, na ten moment wszystkie zaplanowane na stadionie imprezy są odwołane.

Stadion Narodowy powstał w niecce Stadionu X-lecia, zbudowanego na warszawski Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 roku. Obiekt może pomieścić 58 tys. widzów i nosi imię Kazimierza Górskiego (1921-2006), w latach 1970-1976 selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski.

Budowa Stadionu Narodowego zaczęła się w 2008 r., w maju rozpoczęło się pierwsze próbne palowanie terenu. Budowa miała zakończyć się do połowy 2011 roku. W czerwcu do NCS projektant złożył projekt budowlany. Unikatowym rozwiązaniem miał być ruchomy dach stadionu, zawieszony na stalowych linach, ze stalową zwisającą pośrodku iglicą. Symboliczna wiecha, oznaczająca zakończenie prac konstrukcyjnych dachu, zawisła na stadionie 4 stycznia 2011 roku. W marcu tego roku ogłoszono, że oficjalne otwarcie stadionu nastąpi 27 sierpnia.

6 września 2010 r. miał na nim zostać rozegrany pierwszy mecz piłkarski - spotkanie Polska-Niemcy. Jednak w połowie maja inspektorzy nadzoru z NCS wykryli usterkę w montażu żelbetonowych schodów, montowanych z gotowych elementów prefabrykowanych. Mecz Polska-Niemcy przeniesiono do Gdańska. 16 grudnia 2011 r. nadzór budowlany oficjalnie przekazał stadion do użytkowania. Gotowe były trybuny i pomieszczenia pod nimi, ale na płycie ciągle trwały prace. Ostatecznie jednak obiekt otwarto, zgodnie z planem, 29 stycznia. Pierwszy mecz - towarzyskie spotkanie Polska-Portugalia - rozegrano na Stadionie Narodowym 29 lutego 2012 roku. 6 czerwca 2012 r. rozegrano na nim mecz otwarcia Euro 2021 - Polska-Grecja. W 2015 r. sponsorem tytularnym stadionu została największa polska spółka energetyczna PGE i wtedy obiekt zmienił nazwę na PGE Narodowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy