Z okazji XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim Polska Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza na dyskusję o zmianach w podejściu Kościołów chrześcijańskich i chrześcijan wobec Żydów i judaizmu.
Pod hasłem: "Przejście Pana: »Dziś wychodzicie« (Wj 13,4)" 15 stycznia w stołecznym kościele środowisk twórczych (pl. Teatralny 18) odbędą się obchody 26. Dnia Judaizmu.
O godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. według formularza "O uproszenie miłości", a po jej zakończeniu debata pt. "Jak zmieniało się chrześcijańskie spojrzenie na Żydów?". Dyskusja nawiązywać będzie do trzech świeżo wydanych ważnych książek: Johna Connelly'ego "Od wrogości do braterstwa. Rewolucja w katolickim nauczaniu o Żydach w latach 1933-1965" (wydawnictwo Austeria), Gavina D'Costy "Żydzi w doktrynie Kościoła katolickiego po Soborze Watykańskim II" (wydawnictwo Bratni Zew) oraz abp. Grzegorza Rysia "Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji" (wydawnictwo WAM).
Udział w debacie wezmą: żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów prof. Stanisław Krajewski (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego), krajowy duszpasterz środowisk twórczych ks. Grzegorz Michalczyk oraz prof. Jerzy Sojka, teolog luterański, kierownik Katedry Teologii Historycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Dyskusję poprowadzi Marta Titaniec, sekretarz generalny Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
"Świętujemy XXVI już Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Jego potrzeba wynika z rosnącego, jak mamy nadzieję, przekonania, że bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu. W rezultacie zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei. Orędzie chrześcijańskie staje się wówczas niezrozumiałe" - tłumaczy abp Ryś, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.