Nowy numer 6/2023 Archiwum

Na Cytadeli odsłonięto tablicę upamiętniającą powstańców styczniowych

Odsłoniętą 22 stycznia przez wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka tablicę pobłogosławił ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry polowej.

Upamiętnienie poświęcił ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry polowej, który zachęcił zebranych do modlitwy w intencji uczestników powstania styczniowego. - Boże miłosierny, błagamy Cię za walczących w powstaniu styczniowym, za tych, którzy w obronie Ojczyzny nie wahali się złożyć największej ofiary, swej krwi i życia. Spraw Boże, aby stali się oni uczestnikami wiecznego zbawienia. Bądź łaskaw dla tych, którzy polegli, służąc wierni Ojczyźnie - powiedział ks. Piekarski. Następnie zebrani odmówili modlitwę "Ojcze nasz” a kapelan pobłogosławił tablicę.

Głos zabrał wicepremier Mariusz Błaszczak. - Powstanie styczniowe wybuchło dlatego, że Polacy nigdy nie poddali się temu wszystkiemu, co związane jest z uciemiężeniem, co związane jest z odebraniem wolności, dlatego, że tę cechę, pragnienie wolności, mamy w genach - powiedział minister obrony narodowej.

Mówiąc o tablicy, upamiętniającej bohaterów powstania styczniowego przypomniał, że Cytadela Warszawska to miejsce uświęcone krwią powstańców, dlatego, że po zdławieniu zrywu Rosjanie na jej stokach przeprowadzali liczne egzekucje powstańców. Zapowiedział, że na Cytadeli powstanie aleja upamiętniająca narodowe zrywy i bohaterów powstań.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńca pod tablicą. W ceremonii wzięli udział Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON, Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego oraz gen. bryg. Tomasz Dominikowski, dowódca Garnizonu Warszawa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy