Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

U św. Barbary powstanie nowoczesne centrum ewangelizacyjne

Nowy budynek parafia chce wybudować w ciągu najbliższych lat. Znajdą się w nim m.in. pomieszczenia dla grup i wspólnot, podziemny parking i centrum ewangelizacyjne.

Nowy budynek, zlokalizowany w północnej części terenu parafialnego, od ul. Św. Barbary, będzie miał 4 piętra nad ziemią, parter i parking podziemny. Obiekt, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, będzie pełnił wiele funkcji. Znajdą się w nim m.in. kancelaria, pomieszczenia dla wspólnot i grup duszpasterskich, takich jak DAiP "Camino”, Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre” oraz Sant’Egidio czy Ruch Fatimski, Wspólnota Żywego Różańca i służba liturgiczna oraz Chór Cantoribus, a także część mieszkalna dla księży z wewnętrzną kaplicą.

Planowany budynek pozwoli skuteczniej odpowiadać na współczesne wyzwania duszpasterskie. Jego ważną funkcją będzie nowoczesne centrum ewangelizacyjne. - Chcemy, aby nasza parafia była miejscem otwartym, w którym będzie rozwijać się duchowo wspólnota. Pomocny w dotarciu wszystkich grup wiernych, już dziś korzystających z naszej posługi, będzie nowy dom parafialny, w którym znajdą się sale konferencyjne i edukacyjne. Będą mogły odbywać się tam zarówno inicjatywy duszpasterskie, m.in. spotkania formacyjne i konferencje, jak i wydarzenia kulturalne, pokazy filmowe i warsztaty oraz spotkania integrujące lokalną społeczność i wspierające integrację międzypokoleniową - mówi w rozmowie z KAI ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary.

Planowana plebania wpisuje się w szeroki i wieloetapowy projekt rewitalizacji zabytkowego kompleksu parafialnego, który rozpoczął się od renowacji figury Chrystusa i jawnogrzesznicy. Obejmuje on Ogrody Świętej Barbary, kościół śś. Ap. Piotra i Pawła oraz kaplicę św. Barbary, a także ogrodzenie wraz z Drogą Krzyżową. Dostępność terenu ma poprawić odtworzenie historycznego wejścia od strony ul. Wspólnej. Zespołowi projektowemu zależy na dopasowaniu budynku do wyjątkowego charakteru miejsca.

- W intensywnej zabudowie tej części Śródmieścia bryła plebanii doskonale wkomponuje się w kontekst urbanistyczny. Elewacja frontowa kontynuująca kameralną pierzeję ul. św. Barbary, część korpusu budynku nawiązująca wysokością do sąsiadującej wikariatki czy pięciokondygnacyjne skrzydło poprzeczne korespondujące z linią zabudowy oraz wysokością wybudowanego po wojnie tylnego skrzydła teatru Roma. To kilka przykładów, w jaki sposób bryła budynku będzie współgrać z sąsiadującą zabudową. Dom parafialny od strony ul. Emilii Plater będzie kończył się, nie przekraczając linii elewacji frontowej kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła - mówi KAI Damian Majsterek, dyrektor projektu.

Wszystkie działania na terenie parafii uzgadniane są z konserwatorem zabytków. W ramach dotychczasowych prac rewitalizacyjnych przeprowadzono m.in. badania dendrologiczne wraz ze szczegółową inwentaryzacją wszystkich zachowanych artefaktów, które mają zostać wyeksponowane, a także specjalistyczną konserwację zieleni, w tym starodrzewu oraz dokonano nowych nasadzeń.

Pomysł stworzenia budynku w tym miejscu nie jest nowy i sięga okresu po II wojnie światowej, gdy z taką propozycją wyszedł uznany architekt prof. Stanisław Marzyński.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy