Przywracamy o nich pamięć

Na Starych Powązkach odsłonięto epitafium poświęcone Władysławowi Sołtanowi, ministrowi spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego w 1923 roku. Modlono się także za 53 ministrów II RP, których nagrobki zostały odnowione.

W samo południe w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach została odprawiona Msza św. z okazji ukończenia renowacji 53 nagrobków ministrów II Rzeczypospolitej.

W homilii ks. Jacek Laskowski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza, wymienił z imienia i nazwiska osoby, których mogiły zostały odnowione. - Ważniejsze od grobów jest jednak to, że przywracamy o nich pamięć. Stanisław Wojciechowski, Feliks Dutkiewicz, Władysław Grabski… to ludzie, którym udało się podnieść Polskę z rozbiorowych popiołów. Wielu z nich po zakończeniu ziemskiej służby spoczęło na naszym cmentarzu - powiedział proboszcz.

- W okresie powojennym celowo wymazywano pamięć o nich i ich osiągnięciach. Ich nagrobki pozostały opuszczone i zapomniane. Dziś mamy okazję spełnić nasz obowiązek pamięci o naszych przodkach. Dzięki inicjatywie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możliwe było odnowienie nagrobków ludzi, którzy budowali II Rzeczpospolitą - mówił.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że odbudowanie niepodległej Polski było nie tylko wielkim marzeniem wielu pokoleń, ale i wielkim wyzwaniem, by z podzielnego zaborami kraju stworzyć jednolity system polityczny, społeczny. - W ciągu zaledwie 20 lat powstało państwo z wszelkimi jego atrybutami, mające swoje problemy, ale państwo rozwijające się w wielu obszarach i mające swoją międzynarodową pozycję. Ludzie, którzy się tego podjęli, powinni być dla nas wzorem, bo działali dla Polski. Mimo bardzo wielu różnic w poglądach potrafili znaleźć porozumienie, bo łączyła ich troska o Polskę - powiedział kaznodzieja.

Przed liturgią w katakumbach na Starych Powązkach odsłonięto epitafium poświęcone Władysławowi Sołtanowi, ministrowi spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego w 1923 roku. - Nie wiemy, gdzie dokładnie, ale na pewno spoczął w katakumbach. Dlatego tam zostanie odsłonięta jego tablica - wyjaśnił ks. Laskowski.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele wojewody mazowieckiego, Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w KPRM,  Karol Nawrocki, prezes IPN, Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci.

Renowacja nagrobków została przeprowadzona przez Fundację "Stare Powązki" we współpracy z Fundacją "Nie Zapomnij o Nas", sfinansowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W planach są dalsze prace renowacyjne. - W tym roku poddamy renowacji 250 nagrobków powstańców styczniowych oraz całe katakumby - poinformował ks. Laskowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..