Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Kard. Nycz o atakach na Jana Pawła II

- To jest jednoznaczne uderzenie w jego osobę, w jego świętość i w Kościół - powiedział metropolita warszawski w Świątyni Opatrzności Bożej, nawiązując do skutków emisji reportażu w TVN.

Stajemy dziś w Świątyni Opatrzności do modlitwy wspólnej. Odprawiamy Mszę Świętą w intencjach ważnych dla Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, ludzi, papieża Franciszka, który od dziesięciu lat sprawuje posługę Piotrową w Kościele oraz nuncjusza apostolskiego w Polsce, który po sześciu latach posługi w naszej ojczyźnie kończy swój pobyt w Polsce - powiedział we wstępie do liturgii kard. Kazimierz Nycz, prosząc o "jednoznaczną postawę w dyskusji wokół ostatnich spraw związanych z atakiem na św. Jana Pawła II". Uroczystej Mszy św. z udziałem episkopatu Polski w 10. rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową przewodniczył abp Salvatore Pennacchio.

- Jest to nasze dziękczynienie i zawierzenie Bogu dalszego ich posługiwania dla Kościoła i świata - dodał metropolita warszawski.

Jak dodał kard. Nycz, "powinniśmy w tę dzisiejszą uroczystość włączyć jeszcze dwie niezwykle ważne intencje, w których modlimy się w ciągu ostatniego roku, a zwłaszcza w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy".

- Myślę, że są one bliskie zarówno Ojcu Świętemu, jak i arcybiskupowi nuncjuszowi. Po pierwsze: za Ukrainę cierpiącą okrutnie od ponad roku. Módlmy się o sprawiedliwy pokój, aby przestali ginąć ludzie, wioski i miasta całego naszego sąsiedzkiego kraju. Gdybyśmy pozostali tylko na poziomie wypowiedzi świeckich, militarnych, nie byłby to język Ewangelii i Kościoła. Kościół, a może Kościoły chrześcijańskie mają tu do dopowiedzenia wołanie o modlitwę i wielki apel do rządzących tym światem o rychły i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy - powiedział kard. Kazimierz Nycz. - Po drugie: pokorna i wielka modlitwa o jednoznaczną postawę w dyskusji wokół ostatnich spraw związanych z atakiem na św. Jana Pawła II. Przecież to jest jednoznaczne uderzenie w jego osobę, w jego świętość i w Kościół - dodał metropolita warszawski.

Homilię wygłosił metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele rządu, władz samorządowych, żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych oraz mieszkańcy stolicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy