Nowy numer 22/2023 Archiwum

31 lat diecezji warszawsko-praskiej

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego w 31. rocznicę ustanowienia diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński modlił się za swoją diecezję w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana. W trakcie Mszy św. 5 młodych osób przystąpiło do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Podczas Eucharystii modlono się za mieszkańców diecezji, księży, zgromadzenia zakonne, uczniów i nauczycieli, dorosłych i małoletnich chorych przebywających w szpitalach, bezdomnych i bezrobotnych przebywających po prawej stronie Wisły.

Nawiązując do niedzielnej Ewangelii bp Romuald Kamiński powiedział, że zazwyczaj życzmy ludziom  dobrego zdrowia i szczęśliwego życia. - Ale tak naprawdę życząc czegoś dobrego sobie i innym, powinniśmy mieć przed oczami sprawy wiary, czyli nasze zakotwiczenie się w Bogu - nauczał.

W  czasie Eucharystii w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego misją jest wychowanie świadomych swojej wiary katolików gotowych służyć Kościołowi i społeczeństwu, przystąpili młodzi ludzie z parafii św. Franciszka na Tarchominie, parafii św. Jana Chrzciciela i św. Biskupa Wojciecha w Poświętnem oraz parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej.

31 lat diecezji warszawsko-praskiej   Przystąpienie do KSM poprzedziło przygotowanie podczas wiosennych rekolekcji, które odbyły się w dn. 17-19 marca br. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Zwieńczeniem modlitwy było odmówienie aktu zawierzenia diecezji Miłosierdziu Bożemu.

Ze względu na przypadający 25 marca Dzień  Świętości Życia była też możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. Przystąpiło do niej kilkanaście osób.

Diecezja po prawej stronie Wisły powstała decyzją papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae populus. Została wyodrębniona z terenu archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej. - To był dobry zamysł. Ukształtowała się po prawej stronie Wisły nowa diecezja, która ma swój kształt i swój charakter. Dzisiaj widzę, że wiele rzeczy które udało się zrobić przez te 31 lat, dużo trudniej byłoby wykonać, gdybyśmy pozostali w tamtych strukturach. Cieszę się tym wszystkim, co dotyczy dobrego duszpasterstwa, czyli takiego naprawdę serdecznego zaopiekowania się ludźmi. To dostrzegam w bardzo wielu parafiach na bardzo wysokim poziomie  - przyznał dzień przed jubileuszem ordynariusz warszawsko-praski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast