Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jezus chce się z nami przechadzać ulicami miasta

Co jest w głębi życia małżeńskiego? Jaka łaska zawarta jest w sakramencie małżeństwa? I dlaczego jest ono nastawione na zbawienie ludzi?

Zauważył, że jest coraz mniej pięknych rodzin we Włoszech, Francji, Holandii czy w Niemczech. - Mało jest małżeństw w niedziele w kościele. Jest to moment do silnego wezwania, by podkreślić i zrozumieć godność małżeństwa. Chodzi o to, by rodzinom przywrócić pierwotne piękno i tożsamość. Nie chodzi o to, by tylko przetrwać, a o to by odkryć godność sakramentu - akcentował.

Przekonywał, że zarówno kapłaństwo jak i małżeństwo zostały ustanowione dla służby i dla zbawienia innych. - Te dwa sakramenty są ustanowione po to, by funkcjonował i mógł się rozwijać Kościół. Małżeństwo ma pomóc kapłanom w kapłaństwie. Kapłaństwo i małżeństwo maja taką samą rangę. To są różne sakramenty, ale absolutnie niezbędne dla naszej przyszłości. Kapłan jako jednostka zostaje konsekrowany pojedynczo, bo ma być znakiem Jedynego Boga. Małżonkowie są konsekrowani w małżeństwie przez przywołanie Duch Św. nad nimi. Rozwijanie sakramentu jest rozwijaniem relacji między nimi - mówił ks. Renzo.

Zauważył, że kapłan Chrystusa przedstawiany jest jako pasterz, a małżonkowie mają naśladować Jezusa, który kocha, czyli małżeństwo ma swojego Chrystusa Oblubieńca. - Nawiązuje to do Eucharystii i tabernakulum. Jezus ma pragnienie, by przechadzać się ulicą Warszawy. Stworzył sakrament, który Mu to umożliwi. Mówi nam: "Interesujesz mnie. Uwielbiam Cię". Tak jest napisane w posynodalnej adhortacji papieża Franciszka o rodzinie „Amoris Laetitia” - mówił. I zaraz dodał: - Małżeństwo jest obrazem miłości Boga do ludzkości. Obrazuje miłość Chrystusa do Kościoła. Każdy z nas posada dary Ducha Świętego, by je uwidaczniać w prostych rzeczach - wyjaśniał.

Nawiązał też do jedności w kapłaństwie i małżeństwie. - Relacja małżeńska uczestniczy w relacji Boga z ludzkością. Małżonkowie w ciele też są znakiem jedności. Będąc jednym ciałem, są elementem tkanki w Kościele. Każda para posiada dary Ducha Świętego jak w dniu swojego ślubu. Są dwoje, ale są jednością. Dobrze to obrazuje ikona, która nam towarzyszy. Każde z małżonków ma ubranie, ale wygląda ono jakby to była jedna rzecz. Jedno ma biały but, drugie czarny, ale razem maja po prostu parę butów - tłumaczył, prezentując ikonę.

Po wykładzie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ks. Bonetti spotka się jeszcze z małżonkami w  Warszawie o godz. 15 w sobotę 6 maja na Mszy św., a później na wykładzie w salce kurialnej przy ul. Floriańskiej 3. W kolejnych dniach wygłosi nauki także w Luboniu i Poznaniu.

Spotkaniu z ks. Renato Bonettim towarzyszy wspomniana ikona „Dary Kościoła” autorstwa Roberty Boesso. Przedstawia relację pomiędzy sakramentem małżeństwa oraz kapłaństwa. Obrazuje, że małżonkowie i kapłan, którzy znajdują się w centrum ikony, nie są pozostawieni sami sobie, gdyż czuwa nad nimi Duch Święty i wpisują się w porządek niebieski i ziemski.

 

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy