Nowy numer 18/2024 Archiwum

Dobre relacje

Duszpasterstwo Akademickie św. Anny w tym roku świętuje swój jubileusz. W sobotę i niedzielę kulminacja obchodów 95-lecia: nieszpory z kard. Kazimierzem Nyczem 27 maja o godz. 19.30, nocne czuwanie modlitewne oraz Msza św. o godz. 15 w Zesłanie Ducha Świętego.

Główną inicjatywą duszpasterstwa św. Anny jest Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. W tym roku odbędzie się po raz 43. i przyświecać jej będzie hasło: "Pan mój i Bóg mój". Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w niej udział 2,5-3 tys. osób.

Kościół przy Krakowskim Przedmieściu 68 miał i ma szerokie grono sympatyków spoza duszpasterstwa akademickiego. - Nie należeliśmy z żoną do żadnej wspólnoty w św. Annie, ale gdy byliśmy trochę młodsi, chętnie przyjeżdżaliśmy na Mszę św. o godz. 15, którą odprawiał ks. Piotr Pawlukiewicz. Uczestniczyliśmy w rekolekcjach dla studentów, a były, i pewnie są, na bardzo wysokim poziomie. Byliśmy na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii z ks. Andrzejem Krynickim w 2005 roku. Bardzo lubimy kościół św. Anny, choć ostatnio najczęściej modlimy się w naszej parafii. Ale moi rodzice dość często przyjeżdżają tu z Międzylesia na koronkę - mówi Jakub Paprotny, archiwista.

Duszpasterstwo Akademickie św. Anny w Warszawie jest pierwszym ośrodkiem duszpasterskim dla studentów w Warszawie, a drugim w Polsce. Powstało 4 stycznia 1928 r. na mocy decyzji abp. Aleksandra Kakowskiego. W liście pasterskim do młodzieży ówczesny metropolita warszawski pisał wtedy tak: "W trosce o dusze młodzieży akademickiej, jedną z najszacowniejszych i najpiękniejszych świątyń stolicy - kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu Uniwersytetu - przeznaczyłem na kościół akademicki i jednocześnie powołałem do życia duszpasterstwo akademickie. Pierwszym duszpasterzem mianowałem świetlanej pamięci ks. Edwarda Szwejnica, któremu zleciłem zorganizowanie przy tym kościele ogniska akademickiego".

Duchowym przygotowaniem do jubileuszu były nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca odprawiane od stycznia do maja oraz nowenna przed Pięćdziesiątnicą. Kulminacją obchodów będą nieszpory z kard. Nyczem 27 maja o godz. 19.30 oraz nocne czuwanie modlitewne, a także Msza św. o godz. 15 w Zesłanie Ducha Świętego 28 maja. Całość zwieńczy piknik w ogrodzie.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy