W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w kościele przy Krakowskim Przedmieściu poświęcono rzeźbę Prymasa Tysiąclecia autorstwa Pawła Pietrusińskiego.
Z okazji 42. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia, podczas Mszy św. w bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu poświęcono kaplicę oraz rzeźbę bł. Stefana kard. Wyszyńskiego autorstwa Pawła Pietrusińskiego. Uroczystości przewodniczył wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy, ks. dr Paweł Holc CM.
Marmurowa rzeźba przedstawia kard. Wyszyńskiego w geście nauczania. Artysta rzeźbiarz, wychowanek profesora Gustawa Zemły, jest autorem kilkudziesięciu realizacji rzeźbiarskich, m.in. pomników: Henryka Sienkiewicza i Józefa Piłsudskiego oraz aranżacji rzeźbiarskiej Wzgórza Katyńskiego w Kielcach. Ten sam artysta wcześniej wykonał kaplicę św. Jana Pawła II, znajdującą się po lewej stronie przy wejściu do kościoła.
- Umieszczone naprzeciwko siebie kaplice podkreślają rolę dwóch wielkich Polaków w historii ojczyzny i ich związek z naszą świątynią – mówi proboszcz, ks. Bartosz Pikul. – Prymas Tysiąclecia w kościele Świętego Krzyża wygłosił słynne kazania, które z racji poruszanych zagadnień: „Homo Dei”, „Homo oeconomicus” i „Homo politicus”, odbiły się szerokim echem i nazwano je Kazaniami Świętokrzyskimi – dodaje.
Bł. Stefan Wyszyński traktował świątynię przy Krakowskim Przedmieściu jak sanktuarium narodowe, które trwale wpisało się w historię Polski. Dlatego zaraz po uwolnieniu 4 listopada 1956 r. spotkał się tu z ludem stolicy, a w 1980 r. w wydanym przez siebie dekrecie ustanowił przy kościele Świętego Krzyża Kościelną Redakcję Transmisji Mszy Świętej
Po zakończeniu Mszy świętej odbył się koncert dziękczynny „Jedna jest Polska” w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, „Reprezentacyjnego Artystycznego Chóru Wojska Polskiego” oraz aktorów Warszawskiego Towarzystwa Teatralnego im. Tadeusza, Marii, Barbary i Włodzimierza Fijewskich.