– Niestety, wciąż brakuje rodziców zastępczych. Potrzeba promocji rodzicielstwa zastępczego i wsparcia dla tych, którzy się decydują na tak heroiczny krok – mówi Teresa Twardosz.
Na tegoroczny turnus przyjedzie do Trzcianki koło Garwolina 12 rodzin z 45 dziećmi. Większość rodziców zastępczych jest po 55. roku życia, a dzieci w wieku przedszkolnym jest aż 16. – W każdym urzędzie wisi plakat „Zostań rodzicem zastępczym”, ale chętnych do podjęcia takiej misji jest bardzo mało. Problemy duże, a wsparcie małe – mówi Teresa Twardosz z Fundacji Podaj Dobro, która współpracuje z ośrodkiem Ruchu Focolari, składając jednocześnie projekt w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Mazowsza.
– Pragniemy zrealizować nasz projekt, bo wiele dzieci z powodu niewydolności swoich rodziców przeżywa traumę, jaką jest pobyt w domu dziecka. Alternatywą jest rodzina zastępcza – wyjaśnia. Na koniec roku 2021 w pieczy zastępczej przebywało ponad 72 tys. dzieci całkowicie lub częściowo pozbawionych opieki rodziny naturalnej.
Odetchnąć zapachem kwiatów
Fundacja Podaj Dobro od kilku lat wspiera działania na rzecz dzieci w pieczy zastępczej w Trzciance k. Garwolina. Założone tu w 1996 r. Mariapoli Fiore, jedno z wielu miasteczek Ruchu Focolari rozsianych po całym świecie, to wymarzone miejsce na odpoczynek. Ośrodek rekolekcyjny Focolari z bazą noclegową, boiskiem do piłki nożnej, placem zabaw, kawiarenką, grillem, miejscem na ognisko i rozległym terenem rekreacyjnym, otoczony lasami i bezdrożami zachęca do spacerów i wycieczek rowerowych. Teresa Twardosz chciałaby, żeby turnus dla rodzin zastępczych województwa mazowieckiego wzmocnił ich umiejętności wychowawcze, ale też pozwolił odpocząć. – Rodzice zastępczy i opiekunowie prawni będą mogli uczestniczyć w specjalistycznych warsztatach i rozmowach z ekspertami. Posłuchają doświadczeń zaproszonych rodziców zastępczych czy adopcyjnych, którzy już swoje dzieci wychowali. Nie mamy jeszcze wystarczających środków na sfinansowanie turnusu, ale wierzymy, że znajdą się ludzie z otwartym sercem. Być może uda się to dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Mazowsza, choć obecna edycja dotyczy już roku przyszłego – mówi Teresa Twardosz. – Potrzebujemy wsparcia finansowego. Ufamy mocno w Bożą opatrzność, która działa, otwierając serca hojnych ludzi, aby miasteczko mogło podjąć nowe inicjatywy, otworzyć drzwi nowym mieszkańcom, stać się domem dla wielu, również ze Wschodu – dodaje. Na projekty czwartego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można głosować do 18 czerwca. W tym roku zgłoszono do BOM rekordową ich liczbę – aż 475. Do etapu głosowania zakwalifikowano 332. W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy regionu zdecydowali o wyborze 67 projektów. W Warszawie i subregionach warszawskim wschodnim oraz zachodnim zrealizowanych zostało w sumie 8 propozycji. Wśród nich znalazły się m.in. zakup ambulansów dla warszawskiego pogotowia, pierwszy przystanek rowerowy w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, brakujący odcinek ścieżki rowerowej przy KPN czy zagospodarowanie terenu wokół ronda, które prowadzi do siedziby zespołu Mazowsze. Większość projektów dotyczy tzw. inwestycji twardych, czyli budowy elementów infrastruktury czy remontów. Wesprzeć można na przykład budowę placu zabaw w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu czy wymianę windy w szpitalu w Siedlcach. Jedna trzecia projektów dotyczy kultury, ochrony zabytków i opieki nad nimi. Zaledwie kilka projektów zgłoszono w części dotyczącej wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej czy polityki prorodzinnej. Do podziału w tym roku jest 25 mln złotych. – Nasz projekt ma stworzyć przestrzeń międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Siedmiodniowy program to również czas wypoczynku dla rodzin zastępczych w innym niż dotychczas środowisku, z dala od pracy i codziennych problemów. W ramach realizacji projektu planowane jest również utworzenie grupy wsparcia dla rodziców z rodzin zastępczych, jako działanie służące wspomaganiu pieczy zastępczej na terenie województwa mazowieckiego – wyjaśnia Teresa Twardosz.
Jak zagłosować?
Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego, również dziecko. W jego imieniu głosuje rodzic. Każdy może zagłosować tylko raz. Można za to oddać głos jednocześnie na dwa projekty: na jeden z puli ogólnowojewódzkiej (w tej puli z numerem 346 startuje program dla rodziców zastępczych) i jeden projekt z puli podregionalnej. Głosowanie jest prowadzone wyłącznie online na stronie bom.mazovia.pl i wymaga podania numeru telefonu komórkowego.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się