Pilotażowy projekt integracji i edukacji małżeństw z dziećmi realizuje Związek Dużych Rodzin Trzy Plus. Podobne miejsca powstają w 24 miejscach w Polsce.
W wózku Magdy Chojnowskiej dokazują półtoraroczne bliźniaki, Maurycy i Maksym. W ich rodzinie wszyscy mają imiona na „m”: mąż Marcin, najstarsza córka Marta, Maria, Mateusz, Marceli i Makary. W Łomiankach mieszkają od 2008 r. Magda od początku włączyła się w działalność Klubu Mam. Teraz chętnie dołączy do Family Spot, miejsca stworzonego dla całych rodzin. Właśnie idzie z dziećmi na zajęcia z integracji muzycznej. W dużym kole siedzi już kilkanaście mam z pociechami w wieku od kilku miesięcy do trzech lat.
Pomysł centrów aktywności i edukacji dla małżeństw z dziećmi powstał w Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. W ciągu trzech tygodni utworzono pod Warszawą kilka Family Spotów, a w całej Polsce - 17.
- Podobne centra powstają jak grzyby po deszczu w wielu krajach Europy. W Czechach ich liczba w ciągu roku podwoiła się, a Family Pointy funkcjonują przy wielu urzędach, zapewniając opiekę pracowników socjalnych i prawników. W Niemczech centra rodziny funkcjonują od 15 lat, w samym Berlinie jest ich 47, a niektóre przypominają galerie handlowe: mają własne baseny, szkoły i miejsca aktywności. We Francji można w nich nawet zostawić na kilka godzin dziecko, by skorzystać z wizyty u dentysty czy w urzędzie. Chciałbym, żeby podobne pomysły przyjęły się także w Polsce - przyznaje Karol Grabiec, autor i koordynator projektu, dyrektor zarządzający ZDR 3+.
Od 1 czerwca, dzięki wsparciu lokalnych samorządów i funduszom w ramach rządowego konkursu „Po pierwsze Rodzina!” powstaje właśnie pilotażowa sieć takich miejsc. Family Spoty utworzono już W Lublinie, Bydgoszczy, Pruszczu Gdańskim, Częstochowie, Gnieźnie, Legnicy, Rawie Mazowieckiej, Wadowicach czy Poznaniu, a bliżej Warszawy – w Zielonce, Grodzisku Mazowieckim i Pruszkowie. 16 czerwca Anita Czerwińska z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wraz z Barbarą Sochą, pełnomocnikiem rządu ds. polityki demograficznej i burmistrzem Łomianek Małgorzatą Żebrowską-Piotrak otworzyły kolejny Family Spot, w łomiankowskim Domu Kultury przy ul. Wiejskiej 12a.
- Każdy punkt będzie miał indywidualny program działań uwzględniający specyfikę lokalnej społeczności, ich potrzeby a także dostępną infrastrukturę. W założeniu, każdy Spot będzie funkcjonował we współpracy z lokalnym samorządem, którego minimalnym zaangażowaniem w projekt będzie nieodpłatne użyczenie niezbędnej infrastruktury związanej z prowadzeniem zajęć edukacyjnych i integracyjnych dla rodzin. Projekt ma charakter pilotażowy i służy weryfikacji potrzeb rodzin - opowiada Karol Grabiec.
Związek Dużych Rodzin Trzy Plus w 106 kołach terenowych i oddziałach ma już 9,5 tys. członków: małżonków lub osób pochodzących z większych rodzin.
- Rozmawiamy z kolejnymi samorządami, które chciałyby utworzyć Family Spoty, na przykład na warszawskiej Białołęce - mówi koordynator projektu. - Do końca roku zaplanowaliśmy 672 wydarzeń w takich miejscach dla ponad 10 tys. uczestników - dodaje, podkreślając wielką potrzebę integrowania się rodzin, zwłaszcza w świecie zdominowanym przez technologię i wciąż odczuwającym skutki pandemii.
Ważną częścią działań Family Spotów ma być jednak nie tylko integracja, ale także edukacja rodzicielska. Będą oferować nie tylko miejsce, w którym rodzice mogą odpocząć przy kawie i herbacie, ale także zdobyć konkretne umiejętności, na przykład wychowawcze.
- W tym zakresie zaplanowano m.in. warsztaty budowania relacji, komunikacji w parze, zajęcia z wybranych obszarów rodzicielstwa czy też narzędzi takich jak pozytywna dyscypliny. W tym obszarze zaprosimy rodziców na spotkania z ekspertami, wśród których będą przedstawiciele takich specjalności jak: psycholog, pedagog, prawnik, terapeuta. W czasie tych zajęć w Family Spot będzie zapewniona równocześnie opieka dla dzieci, tak aby obydwoje rodzice mogli wspólnie uczestniczyć w zajęciach - podkreślają Anna i Piotr Bartoszewscy, rodzice szóstki dzieci i animatorzy rodzinni odpowiedzialni za Family Spot w Łomiankach.
Specjalistyczne warsztaty dedykowane konkretnym grupom odbiorców – to druga, istotna przestrzeń Family Spot, która ma stanowić swoistą integrację całych rodzin. Jej nadrzędnym celem jest budowanie i pielęgnowanie relacji rodzinnych. Tu przewidziano m.in.: warsztaty ekologiczne, grupy wsparcia, akademię kreatywności dla rodzin, warsztaty rozwijania talentów, warsztaty chustonoszenia, zajęcia pilates z bobasem, pikniki integracyjne, warsztaty etnograficzne, rodzicielstwa bliskości, etc.
Jako uzupełnienie oferty możliwe są także wydarzenia plenerowe, np. spacery edukacyjne czy też sportowe aktywności rodzinne w innych obiektach. Wszystkie zajęcia w Family Spot są bezpłatne.