W Warszawie film można obejrzeć od 27 sierpnia w kinie Wisła. I to tylko przez kilka dni.
Film powstawał prawie 20 lat! Gdy rozpoczynały się zdjęcia, niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich niezwykłą historią. Mimo to reżyser, Dariusz Walusiak, zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze rodzinę Józefa i Wiktorii, odkrywał nowe fakty, badał motywacje i uczucia zarówno jasnych bohaterów tej historii, jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pierwszym nagranym rozmówcą w 2004 roku był... brat Józefa Ulmy. Zarówno on, jak i kilkunastu innych świadków, których zarejestrowano na potrzeby filmu, dziś już nie żyją.
Dzieci Ulmów. Materały prasoweBogato ilustrowany zdjęciami film przedstawia nie tylko historię i zabójstwo Ulmów, ale także bohaterską postawę innych mieszkańców Markowej, dzięki którym okupację przeżyło 21 Żydów, a wśród nich siedmioosobowa rodzinę Weltzów, ukrywana przez Antoniego i Dorotę Szylarów, których córki występują w filmie. Produkcja koncentruje się jednak na nadziei i miłosierdziu.
W Warszawie w kinie Wisła seanse będą odbywały się w najbliższą niedziele o 16.40, w poniedziałek o 13.40, we wtorek o 12.10, w środę o 18.30 i w czwartek o 13.45.
Film można obejrzeć także w Wołominie i w Błoniu.
Jest on dostępny dla dzieci od 12. roku życia.