Nowy numer 38/2023 Archiwum

Poza strachem

Reportażowa opowieść o Polakach omijających surowe prawo, by ratować drugiego człowieka. Prawdziwe historie, ludzkie wybory, wielka pomysłowość i realne zagrożenia. "Czterdzieści twardych" wznowiono pod tytułem "Poza strachem".

Barbara Stanisławczyk-Żyła dotarła do uczestników wydarzeń z czasów II wojny światowej, przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty. Postawiła trudne pytania, których nikt przed nią publiczne nie zadał: Czy wolno ratować obcych kosztem własnych dzieci? Co mówi sumienie? Czy było warto?

- Napisałam książkę o ludziach silniejszych od strachu, o tych, którzy ryzykowali życie swoje i swoich bliskich, by ratować Żydów, często zaledwie znajomych lub nawet zupełnie sobie obcych. Zadałam przy tym pytania, o to co rodziła ta skrajna wojenna zależność. Czy wybawiony kochał swojego wybawcę, czy też może nienawidził go jako świadka swych największych upokorzeń, czy istnieje wdzięczność, i jaki ma ona smak - mówi.

Książka przedstawia 11 historii z szerokiego spektrum Polaków pomagającym Żydom. - Odkryłam wielu ludzi, którzy z pobudek wynikających z chrześcijaństwa zdecydowali się na heroiczny gest serca. Jedyne kryterium, które zastosowałam to szerokie spektrum społeczne. Chciałam pokazać historie, które działy się na Wschodzie i Zachodzie, wśród elit i ziemiaństwa, we wsiach i miastach. Cechą wspólną w wielu przypadkach jest to, że po latach oni w ogóle o ratowaniu Żydów nie mówili, nie zabiegali o docenienie, nie chcieli się chwalić – mówi B. Stanisławczyk-Żyła.

Wśród zaprezentowanych w książce historii są też te, które działy się w stolicy. Mówią o szmuglowaniu ludzi z getta w Warszawie, domu przy Raszyńskiej, nazywanym „domem zażydzonym” czy o losach Stanisława Rotholca, boksera i medaliście mistrzostw Europy żydowskiego pochodzenia.

Publikacja porusza wiele wątków, także cywilizacyjny. Jest cenna dla historyków, jak i każdego czytelnika, a nakreślone w niej tematy są nadal aktualne, szczególnie w świetle przetaczającej się przez Polskę i Europę wojny kulturowej.
Spotkanie wokół książki „Poza strachem” z udziałem autorki odbędzie się 14 września o godz. 18 w Przystanku Historia IPN przy u. Marszałkowskiej 21/25.

Dla naszych Czytelników mamy 3 egz. publikacji z autografem autorki ufundowane przez wydawnictwo Fronda. Otrzymają je nadawcy 5., 10.,15. e-maila z hasłem: "Poza strachem", wysłanego do nas na adres: warszawa@gosc.pl. W mailu prosimy o podanie danych adresowych niezbędnych do wysyłki książki.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu konkursu "Wygraj książkę w Gościu Niedzielnym" dostępnego na stronie www.igomedia.pl/Regulaminy.

Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.
Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane partnerom, realizującym z Administratorem powyższy cel oraz uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu, jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail:sekretariat@igomedia.pl.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast