Nowy numer 48/2023 Archiwum

Bp Piotr Jarecki poświęcił Grób Dzieci Utraconych na Starych Powązkach

Wykonany z marmuru pomnik przedstawia postać anioła płaczącego nad pustą kołyską.

Każde dziecko, któremu nie będzie dane chodzić po tej ziemi, może znaleźć tu miejsce swojego spoczynku - mówił podczas poświęcenia Grobu Dzieci Utraconych ks. Jacek Laskowski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza, prosząc by pomagać rodzicom po stracie dziecka choćby przez informowanie, że jest takie miejsce, w którym mogą pożegnać i odwiedzać swoje maleństwo.

Grobowiec poświęcił 1 listopada bp Piotr Jarecki.

- To wielkie świadectwo naszej wiary w świętość człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Panie Jezu, ty nas wezwałeś, byśmy nie gardzili żadnym z tych małych dzieci, bo ich aniołowie wpatrują się w oblicze Ojca. Przyjmij do swojego domu dzieci, które zmarły przed swoimi narodzinami. Wierzymy, że moc Twego krzyża obejmuje ich krótkie życie na ziemi, a Twoje Zmartwychwstanie otwiera im bramy nieba. Daj nam, Panie, odczuć, że Twoje miłosierdzie jest większe niż ludzki ból i smutek - modlił się biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Wykonany z marmuru pomnik przedstawia anioła płaczącego nad pustą kołyską. Jak wyjaśnia ks. Jacek Laskowski, o powstanie takiego grobu prosili rodzice, których dotknęła tragedia utraty dziecka.

– Sam w sobie jest swoistym dziełem sztuki, który pięknie wpisuje się w pomniki grobowe znajdujące się na cmentarzu Stare Powązki i w jego obrębie. Na powstanie tego grobu jest pozwolenie konserwatora zabytków, a sam nagrobek został wykonany zgodnie ze sztuką cechu kamieniarskiego – wyjaśnia ks. Jacek Laskowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy