Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kto się tak wydziera?

Ferajna z Hoovera to kilku znajomych, którzy 10 lat temu połączyli swoje muzyczne talenty, by oddać hołd warszawskim powstańcom, śpiewając na stołecznych ulicach.

 

- Ubrani jak w 1944 r. wyszliśmy spontanicznie na Starówkę, żeby upamiętnić 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Znaliśmy te utwory ze szkoły czy harcerstwa. Po kilku godzinach zdzierania strun głosowych i szarpania tych instrumentalnych już wiemy – warszawska ulica na nas czekała. Dziewczęta szaleją na punkcie spojrzeń i buziaków, a bardziej wiekowa, doświadczona życiem publiczność docenia możliwość sentymentalnego przeżywania wspólnoty historii i języka. Zostaliśmy Ferajną z Hoovera – opisują siebie.

Ciepły odbiór publiczności sprawił, że grają do dziś, przybliżając słuchaczom piosenki powstańcze, okupacyjne, a także utwory patriotyczne czy legionowe. Okrzyknęli się Ferajną z Hoovera, gdyż to właśnie w tym miejscu przy Krakowskim Przedmieściu można spotkać ich w najważniejsze rocznice.

Grają z pasji do muzyki i umiłowania Polski. Jeżdżą też po naszym kraju i do Polonii na lekcje, by popularyzować kulturę polską. W szkołach śpiewają piosenki i opowiadają o historii Polski. - Jedni śpiewają z nami „Ułani, ułani”, ale byliśmy i w takich szkołach, gdzie dzieci nie wiedziały, kim są ułani. Widzieliśmy, że nauczyciele wykonują ciężka robotę, by utrzymać polskość poza granicami naszego kraju – mówili na koncercie 11 listopada.

Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nakładem wydawnictwa Poczekalnia wydali płytę i śpiewnik. Premiera odbyła się w ramach Festiwalu Niepodległa w al. Ujazdowskich 11 listopada. Spotkanie skończyło się wspólnym śpiewaniem hymnu o godz. 12.

- Wciąż nam mało. Bogatsi o miłości naszego życia, dziewiętnaścioro dzieci, brody i więcej życiowego doświadczenia, wciąż niesiemy narodowi oświaty kaganek – i dalej się dobrze bawimy. Efekt pracy ostatnich lat, udokumentowaliśmy na tym sympatycznym krążku. Niech pozwoli się czasem uśmiechnąć, a innym razem zamyślić i poprzeżywać. Miłego słuchania! - życzyli muzycy.

Same nagrania utworów obyły się w ubiegłym roku. Płyta zawiera teksty piosenek, zapis nutowy, anegdoty związane z danym wykonaniem oraz informację kto i w jakich okolicznościach je napisał. Całość ozdobiona jest ilustracjami Anny Ostrowskiej.

Śpiewnik zawiera dwadzieścia piosenek z różnych okresów historii Polski. Wśród nich m. in.: „Legiony”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Posłuchajcie ludzie” czy „Marsz Mokotowa”.

Dla naszych Czytelników mamy 3 egz. śpiewnika "Kto się tak wydziera?"

Otrzyma je nadawca 5. i 10. i 15. e-maila z hasłem: "Ferajna z Hoovera", wysłanego do nas na adres: warszawa@gosc.pl. W mailu prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu konkursu "Wygraj książkę w Gościu Niedzielnym" dostępnego na stronie www.igomedia.pl/Regulaminy.

Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane partnerom, realizującym z Administratorem powyższy cel oraz uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu, jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy