Metropolita poprosił papieża Franciszka o zwolnienie z funkcji arcybiskupa warszawskiego.
Podczas spotkania opłatkowego z duchowieństwem archidiecezji warszawskiej metropolita warszawski kard. Nycz poinformował księży, że złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przyjęcie rezygnacji z urzędu arcybiskupa warszawskiego - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji.
Spotkanie opłatkowe odbyło się w południe. Deklaracja kard. Nycza była dla kapłanów zaskoczeniem.
- Prośba o przyjęcie rezygnacji ma związek z ukończeniem w lutym 2025 r. wieku 75 lat, jednak została skierowana wcześniej, bez czekania na dokładną datę osiągnięcia wieku emerytalnego - przekazał ks. Śliwiński.
Metropolita warszawski urodził się 1 lutego 1950 r. w Starej Wsi koło Oświęcimia. W roku 1967 rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Juliana Groblickiego 20 maja 1973 r. w Kaniowie. 4 czerwca 1988 r. przyjął święcenia biskupie. Jako dewizę przyjął słowa: „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu). Od 2007 r. jest metropolitą warszawskim.
Przypadający wiosną 2023 r. złoty jubileusz święceń kapłańskich, a także 35. rocznica sakry biskupiej kard. Kazimierza Nycza stały się okazją do publikacji wyjątkowej księgi, która przypomina najważniejsze wydarzenia jego dotychczasowej posługi. Gdy kard. Józef Glemp witał go jako swojego następcę 1 kwietnia 2007 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, powiedział, że „przychodzi do Warszawy biskup na nowe czasy”. Nowy metropolita w przemówieniu inauguracyjnym wymienił trzy sprawy, które stały się programem jego biskupiej posługi w stolicy: to młodzi, o których „rozgrywa się dziś największa, najbardziej agresywna i bezwzględna walka negatywnych sił współczesnego świata”, świeccy – bez których "apostolstwa Kościół nie wypełni zadań, jakie mu powierzył Chrystus oraz odnowa parafii, które mają się stać „domami przyjaznymi pięknej liturgii, katechezy dorosłych i młodzieży, pracy charytatywnej oraz wielorakiej pracy z grupami”. Księga „Dobry pasterz troszczy się o swoją owczarnię” pokazuje, że lista zadań kard. Kazimierza Nycza była o wiele dłuższa, choć wszystkie one ogniskowały się wokół tych trzech priorytetów. Z nich wynikały i do ich realizacji prowadziły.
Jubileuszowa Księga ma 22, a nawet 23 autorów, jeśli wziąć pod uwagę także list gratulacyjny papieża Franciszka, wdzięcznego z posługę kard. Nycza dla Kościoła Powszechnego w Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Dykasterii ds. Duchowieństwa oraz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Obok słów Następcy św. Piotra, opracowanie otwierają także refleksje przewodniczącego Episkopatu, abp. Stanisława Gądeckiego, który podkreśla istotny wkład metropolity warszawskiego w prace tego gremium oraz kard. Stanisława Dziwisza. Emerytowany metropolita krakowski zaznacza, że „doświadczenie, mądrość i roztropność, a jednocześnie postawa otwartości i serdeczności” dostrzeżone były już dawno przez św. Jana Pawła II oraz kard. Franciszka Macharskiego, którzy powierzali mu kolejne funkcje i godności. Sam kard. Nycz zaś „dawał i daje przykład, jak korzystać z daru wolności na rozległych obszarach życia religijnego, społecznego i politycznego w Polsce”.
Tę obserwację potwierdza w swoim opracowaniu bp Piotr Jarecki, który porównuje wrażliwość metropolity warszawskiego, związaną z nauką społeczną Kościoła do postawy kard. Stefana Wyszyńskiego. Wprost stwierdza, że kard. Nycz uprawia „teologię dla życia”, a nie „teologię obok życia”.
Księga jest jednak przede wszystkim swoistą encyklopedią archidiecezji warszawskiej, pokazującą obraz jej instytucji od Sądu Metropolitalnego po katolickie uczelnie wyższe, od duszpasterstwa młodzieży po posługę na rzecz chorych, bezdomnych i cierpiących, od świata mediów po dzieła ekonomiczno-administracyjne i budownictwo sakralne. W każdej z tych dziedzin kard. Kazimierz Nycz odcisnął ślad swojej posługi, pozostając wiernym zasadzie odważnego i ufnego powierzania zadań innym i szerokiego konsultowania wszelkich ważnych decyzji. „Pasterska posługa kard. Nycza w Warszawie jest właśnie taką wielościenną służbą Kościołowi, nastawioną na dialog i zrozumienie wszystkich charyzmatów i różnych rzeczywistości obecnych w diecezji, niezamykająca przed nikim drzwi, ale szukająca tej jedności w różnicach, która musi charakteryzować Kościół przyszłości” – pisze o metropolicie warszawskim człowiek, który od 11 lat jest jego sekretarzem i kapelanem. Ks. dr Matteo Campagnaro podkreśla, że w ciągu pierwszego półrocza swojej posługi, kardynał objechał prawie wszystkie 212 parafii archidiecezji, spotykając się ze wszystkimi kapłanami, a następnie otworzył swój dom dla wszystkich, by mieli możliwość spotkania się z nim w każdej chwili. Pokazał w ten sposób księżom, jacy oni powinni być dla innych - sługami Boga, a nie urzędnikami. Wielokrotnie też ich pytał, czy drzwi Kościoła otwierają dla żyjących na jego obrzeżach, obojętnych, niewierzących, a nawet krytykujących go. Czy są gotowi powitać ich z radością i nadzieją, wychodząc im naprzeciw.