Nowy numer 17/2024 Archiwum

Na rzecz ukraińskich dzieci

W przededniu drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę w klasztorze oo. dominikanów przy Freta 10 otwarto wystawę ikon polskich i ukraińskich twórców.

Jest ona efektem plenerów "Modlitwa za Ukrainę - Oblicza Światła" oraz "Miłosierdzie. Eleos. Rachamim", które w 2022 i 2023 r. odbyły się w Krakowie-Łuczanowicach dzięki współpracy warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej i Fundacji "Dobry Grunt". Zwieńczeniem wydarzenia będzie aukcja ikon 3 marca o godz. 17. Dochód z niej zostanie przeznaczony na organizowane przez KIK pobyty wytchnieniowe dla dzieci ukraińskich żołnierzy poległych i rannych w czasie wojny, które mieszkają w Ukrainie.

Większość ikon jest wykonana na desce, w różnych technikach. Jest także zespół ikon na kamieniach.

Na rzecz ukraińskich dzieci   25 lutego i 1 marca o godz. 18 odbędą się oprowadzania kuratorskie po wystawie. Ostatnie zaplanowano w dniu aukcji - 3 marca o 14.30. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

- Na drugim plenerze postanowiliśmy pracować nad tematem Bożego miłosierdzia. Poszliśmy za projektem Teologii Politycznej "Namalować katolicyzm od nowa". Myśleliśmy o temacie trochę szerzej, bo ujęliśmy Kościół Wschodni i Zachodni - opisywał na wernisażu 23 lutego Mateusz Środoń, kurator wystawy.

Na rzecz ukraińskich dzieci   Katalog prac można obejrzeć na stronie: modlitwazaukraine.info. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Na ekspozycji jest grupa ikon wykonana przez Michała Płoskiego, polskiego nestora pisania ikon. Są to dzieła związane z Rusią, m.in. wizerunek Jerzego walczącego ze smokiem, by uratować królewnę, co jest symbolicznym przedstawieniem walki dobra ze złem. Dzieła Płoskiego to też twórczość na kamieniach zebranych w Górach Świętokrzyskich.

- Twórcy mieli wolną przestrzeń podjęcia tematu Bożego miłosierdzia. Nie było żadnych odgórnych zasad, tym bardziej że w plenerze uczestniczyły osoby z różnych Kościołów - dodaje M. Środoń.

Na rzecz ukraińskich dzieci   Prace wykonane są na desce i na kamieniu. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Inną grupę ikon tworzą te związane z męką Pańską w idei odkupienia.

Na wystawie prezentowane są dzieła m.in.: Tamary Kolesnyk, Lecha Szymborskiego, Ewy Zalewskiej, Inny Kuzminskiej, Natalii Synszyn, Doroty Łaskot-Cichockiej, Anastazji Kronik, Mateusza Środonia, s. Gaudii Skass, Anny Kopeć-Gibas i Hanny Dąbrowskiej-Certy.

Wystawa potrwa 9 dni. W tym czasie organizatorzy proszą o modlitwę za Ukrainę i Polskę.

Ekspozycję można obejrzeć w Sali Prowincjalnej w auli św. Tomasza do 25 lutego, a później od 1 do 3 marca.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy