Zapowiedz wydarzeń w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie i Mińsku Mazowieckim.
Dnia 1 marca 1951 roku w więzieniu przy Rakowieckiej 37 komunistyczni funkcjonariusze zamordowali członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", organizacji, której celem było zakończenie walk i wyprowadzenie w pokojowy sposób partyzantów z lasów. Strzałem w tył głowy zabici zostali prezes ppłk. Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz i pięciu innych działaczy niepodległościowych. Upamiętniając te wydarzenia, prezydent Lech Kaczyński ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Tegoroczne jego obchody w Warszawie przygotowało Muzeum Żołnierzy Niezłomnych i Więźniów Politycznych PRL.
W środę 28 lutego o godz. 18 zaplanowano spotkanie z cyklu "Widzenie na Rakowieckiej" z udziałem potomków żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK mjr. Mariana Pilarskiego „Jara” w świetlicy muzeum.
W czwartek 29 lutego o godz. 10 zostanie otwarta wystawa z cyklu "Tajemnica jednego przedmiotu", ukazująca wyjątkowy, niedawno pozyskany do zbiorów muzeum obiekt oraz prezentację nowej odsłony ekspozycji "Dowody zbrodni" w X Pawilonie.
Oficjalne uroczystości państwowe, w tym składanie kwiatów i apel pamięci przed ścianą śmierci, rozpoczną się 1 marca o godz. 10. Do godz. 18 kolejne osoby będą mogły zwiedzać X Pawilon z przedstawieniem audiowizualnym. O 18.30 w świetlicy muzeum zostanie odprawiona Eucharystia. Dzień zwieńczy uroczystość upamiętniająca IV Zarząd Główny Zrzeszenia WiN pod ścianą śmierci.
Na 2 marca o godz. 11 zaplanowano rekonstrukcję obozu partyzanckiego oraz posterunku sił bezpieczeństwa na placu przed drukarnią oraz akcję odbicia więźniów z posterunku MO. Dzień zakończy koncert Huberta "Kargena" Bojarskiego pt. "Bezimienni, niezłomni, niezapomniani" w XII Pawilonie.
5 marca o godz. 17 nastąpi promocja książki prof. dr. hab. Andrzeja Zawistowskiego pt. "Koszykowa róg Stalina. Areszt Wewnętrzny Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1956" z udziałem autora dr. Witolda Bagieńskiego oraz dr. Bartosza Kapuściaka w świetlicy muzeum.
W czwartek 7 marca o godz. 10 odbędą się oficjalne uroczystości w związku z 75. rocznicą śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" przy ścianie śmierci.
Na koniec obchodów o godz. 18 w świetlicy odbędzie się seminarium naukowe pt. "Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość w służbie Niepodległej" z udziałem: dr. Wojciecha Frazika z Oddziału IPN w Krakowie, dr. hab. Piotra Niwińskiego, prof. UG z Oddziału IPN w Gdańsku, dr. Tomasza Łabuszewskiego, dyrektora Oddziału IPN w Warszawie, dr. Tomasza Sudoła z IPN i dr. Macieja Żuczkowskiego z Oddziału IPN w Warszawie.
Duży patriotyczny rozmach będzie charakteryzował tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mińsku Mazowieckim. Przedsięwzięcie koordynowane przez Garnizon Mińsk Mazowiecki i wspólnotę szkół salezjańskich zainauguruje czwartkowe spotkanie o 18.30 w miejskiej biblioteki, podczas którego ks. dr hab. Jarosławem Wąsowiczem SDB zaprezentuje patrona roku 2024 abp. Antoniego Baraniaka. Następnego dnia na terenie Szkół Salezjańskich Sapere Aude w Mińsku Mazowieckim o godz. 10 nastąpi złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przy kamieniu i tablicy pamiątkowej Danuty Siedzikówny "Inki", a po nich prelekcja ks. dr hab. Jarosława Wąsowicza oraz Msza św. w intencji beatyfikacji abp. Antoniego Baraniaka SDB.