Nowy numer 15/2024 Archiwum

Powstała parafia ks. Popiełuszko w Mysiadle

Kard. Nycz ustanowił nową parafię w archidiecezji warszawskiej, położoną między Warszawą i Piasecznem.

Kardynał. Kazimierz Nycz poświęcił modrzewiowy krzyż i poprowadził pierwszą modlitwę przy powstającej kaplicy przy ul. Osiedlowej 2 półtora roku temu.

"Już 15 lat temu wskazywano, że te tereny będą się szybko zaludniać, a okoliczne świątynie: w Iwicznej, Piasecznie czy Józefosławiu nie należą do ogromnych. Ksiądz Leszek Kwiatkowski, którego skierowałem tu z zadaniem budowy kościoła, ma za sobą wiele lat pracy w seminarium: jako opiekun, prokurator, ale także odpowiedzialny za remont barokowego kościoła seminaryjnego. Z pewnością nie wybuduje tu z wami świątyni barokowej, ale raczej funkcjonalną i prostą. Ufam, że już wkrótce będziecie mogli modlić się w swojej kaplicy" - mówił wówczas metropolita warszawski.

8 marca kard. Kazimierz Nycz formalnie ustanowił nową parafię. Pierwszym proboszczem parafii pw. Błogosławionego Jerzego Popiełuszki Prezbitera Męczennika w Mysiadle został właśnie ks. Leszek Kwiatkowski, który w Domu Arcybiskupów Warszawskich złożył wyznanie wiary i przysięgę. Proboszcz podpisał dekret, który wręczył mu kard. Kazimierz Nycz.

To pierwsza parafia w archidiecezji warszawskiej, której patronuje błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kard. Nycz ustanowił ją w roku 40. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana. Nowa parafia włącza się w obchody tej rocznicy.

- Codziennie odmawiamy modlitwę o kanonizację błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - mówi ks. Leszek Kwiatkowski, proboszcz parafii.

W kaplicy parafii znajdują się również relikwie bł. Jerzego Popiełuszki, które 39. rocznicę śmierci kapłana, wprowadził bp Michał Janocha. Nowa parafia należy do dekanatu piaseczyńskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy