Nowy numer 15/2024 Archiwum

Zakochana w nauce

Napisana przystępnym językiem, obszerna, osadzona w literaturze, wzbogacona licznymi przykładami i nieznanymi fotografiami. Biografię Marii Skłodowskiej-Curie przygotował Tomasz Pospieszny.

Powstała ona po przeprowadzonej przez autora w 2023 r. szerokiej kwerendzie w Muzeum Curie w Paryżu. Dzięki odnalezieniu wcześniej niepublikowanych listów napisanych przez uczoną i do niej przez członków jej rodziny, przyjaciół, kolegów po fachu, a także wspomnień sióstr, uczniów, kucharki i szofera oraz pamiętnika brata i bratanicy, książka „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” pokazuje polską noblistę także jako człowieka z krwi i kości. Jest to jej taki ludzki portret.

- Wiele wątpliwości i zagadek życia uczonej dzięki moim badaniom zostało rozwiązanych. Sporo opisanych w książce niuansów sprawi, że dotychczasowy obraz  Marii Skłodowskiej-Curie nabiera wymiaru pełnego – pisze we wstępie dr hab. Tomasz Pospieszny, chemik i bibliofil.

Książka zawiera liczne cytaty uczonej (np. „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”) oraz wypowiedzi jej współczesnych, tak aby czytelnik niejako sam mógł wyrobić sobie zdanie o noblistce. Są w niej też poruszone w sposób możliwie najprostszy zagadnienia fizyczne i chemiczne, którymi pasjonowała się Maria Skłodowska-Curie. Umieszczono także schemat wyodrębnienia polonu i radu, kalendarium życia uczonej, chronologię odkryć w chemii i fizyce jądrowej, tekst pierwszego wykładu madame Curie na Sorbonie z 1906 roku oraz drzewa genealogiczne rodzin Skłodowskich i Boguskich.

W publikacji zawarto 170 pełnowymiarowych ilustracji, w tym 5 kolorowych, w większości mało znanych. Pokazują one uczoną także jako piękną kobietę, dojrzałego człowieka czy oddanego badaniom naukowca.

„Tomasz Pospieszny to odkrywca zakamarków umysłu, serca i duszy Marii Skłodowskiej-Curie. Nigdy wcześniej nie była mi ona tak bliska, jak po przeczytaniu tej książki” - pisze na okładce prof. dr. hab. Bogumił Brycki z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu.

Zakochana w nauce   Wystawa towarzysząca książce „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” autorstwa Tomasza Pospiesznego i Eweliny Wajs-Baryły jest obecnie umieszczona w parku Szczęśliwickim od strony ul. Usypiskowej. Wydawnictwo Sophia

W tym roku przypada 90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie oraz setna nadania jej tytułu Honorowego Obywatela Warszawy. Z tej okazji stołeczne muzeum poświęcone noblistce przygotowało wystawę plenerową „Maria Skłodowska-Curie. Uczona wszech czasów”, którą do 28 marca można oglądać przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. Dwanaście plansz ukazuje jej dzieciństwo i młodość, czas emigracji i studiów oraz pracy badawczej nad promieniotwórczością, historię odkrycia polonu i radu, sukcesy naukowe, zaangażowanie uczonej w edukację i działania społeczne, a także spełnienie marzenia w postaci zrealizowania budowy Instytutu Radowego w Warszawie. Opowieść jest wzbogacona przez wypowiedzi uczonej po polsku i angielsku oraz bogato zilustrowana fotografiami. Dzięki QR kodom można odsłuchać szczegółowe informacje.

Książce Tomasza Pospiesznego także towarzyszy wystawa planszowa. Została otwarta 11 stycznia br. wspólnie z Dorotą Stegienką, burmistrz Ochoty w parku im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Wawelskiej. Wisiała na ogrodzeniu dawnego Instytutu Radowego, gdzie dziś jest  Narodowy Instytut Onkologii. 8 marca władze dzielnicy przeniosły wystawę na ogrodzenie parku Szczęśliwickiego.

Wydawnictwo Sophia ufundowało dla Czytelników książki.

Otrzymają je nadawcy 5. i 10. e-maila z hasłem: „Zakochana w nauce”, wysłanego do nas na adres: warszawa@gosc.pl z podaniem imienia i nazwiska oraz danych niezbędnych do wysyłki.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu ogólnego konkursów  w Gościu Niedzielnym dostępnego na stronie https://www.igomedia.pl/doc/4733137.OGOLNY-REGULAMIN-KONKURSOW-INSTYTUTU-GOSC-MEDIA .

Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane partnerom, realizującym z Administratorem powyższy cel oraz uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu, jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy