Biskup Romuald Kamiński 12 maja koronuje obraz Maryi w parafii Matki Bożej z Guadalupe w Budach Barcząckich koło Mińska Mazowieckiego.
Parafia liczy 2,1 tys. osób i tworzy ją pięć wiosek: Barcząca, Budy Barcząckie, Stare Zakole, Targówka i Zakole Wiktorowo.
- Kiedy zapadła decyzja, by tu powstał kościół, to na cześć pierwszej zagranicznej pielgrzymki Jana Pawła II do Meksyku, parafia miała nosić wezwanie Matki Bożej z Guadalupe. Miałem nie lada problem z tym wizerunkiem, bo nie był on bardzo znany. Nawet obrazka nie miałem. I tu też Opatrzność pomogła. Lekarz Zygmunt Osiński, był na pielgrzymce w Meksyku i przyniósł mi pamiątkę - właśnie obrazek, o który mi chodziło. Dzięki temu kopista Edward Jarmosiewicz namalował pełnowymiarowy wizerunek Maryi, który jest u nas w ołtarzu głównym. Od 6 lat każdego 8. dnia miesiąca o godz. 19 przed nim modlimy się w intencji małżeństw starających się o potomstwo, niewiast w stanie błogosławionym oraz zdrowia poczętych dzieci. Są efekty. Świadectwa napływają nie tylko z okolicy - mówi ks. Adam Praszczałek, proboszcz parafii w Budach Barcząckich.
Parafię w Budach Barcząckich dzieli 5 km od Mińska Mazowieckiego. Przemysław Piątkowski /Fotopia9 września 2023 r. kościół konsekrował ordynariusz warszawsko-praski.
- Nowy rok przyniósł kolejne łaski dla naszej wspólnoty. Msza Święta wraz z koronacją odbędzie się o godz. 12, a poprzedzi ją półgodzinny koncert pieśni Maryjnych. Cała wspólnota parafialna zaprasza do świętowania wraz z nami tej wyjątkowej chwili, której wizja już od miesięcy przepełnia nasze serca radością i wdzięcznością - mówi Emilia Kurpisz, młoda parafianka.
Wystrój kościoła jest dość bogaty. Na ścianach bocznych ołtarza głównego zostały umieszczone freski z historią meksykańskich objawień Juanowi Diego, które są wierną kopią malowideł z sanktuarium w Guadalupe. Przy ołtarzach bocznych są relikwie św. Jana Pawła II, bł. Róży Czackiej, bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, bł. męczenników podlaskich, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Jerzego Popiełuszko, bł. Michała Sopoćko oraz św. o. Pio. Jest też kopia Całunu Turyńskiego. W ołtarzu bocznym znajduje się kącik historyczno-patriotyczny upamiętniający ważne wydarzenia z dziejów Polski. Znad chóru zaś zwisają proporce z orłami historycznymi kraju. Parafia ma też na zewnątrz świątyni Drogę Światła.
Obraz wymalował kopista Edward Jarmosiewicz. Przemysław PIątkowski /FotopiaDwa lata temu, tuż przed Bożym Narodzeniem samolotem z Meksyku do Krakowa, a później autem pod Mińsk Mazowiecki dotarł certyfikowany, specjalnie dla Bud uszyty "Płaszcz Matki Bożej z Guadalupe". To pięciometrowa płachta z konturami kontynentów, zaznaczonym Betlejem, Watykanem, Jarisco w Meksyku i Polską z jednej strony, a z drugiej z układem gwiazd na niebie jak podczas objawień w 1531 r. Używany jest w pierwsze soboty miesiąca podczas odmawiania Różańca. Rozłożoną szatę trzymają dwie osoby, a pod nią klęczą kolejne.