Z miłości do Warszawy

Czy wyobrażamy sobie stolicę bez Zamku Królewskiego? Gdzie odnaleziono znicze spod pomnika Mickiewicza? I dlaczego most Gdański nie nosi imienia prezydenta Starzyńskiego? Wyjaśnia nowa książka dr Beaty Michalec.

Książka uwypukla, że odbudowa Zamku Królewskiego była ukrytym celem TPW.
- To było marzeniem wszystkich, którzy wrócili do Warszawy po wojnie, bo choć zapadła decyzja w 1949 r., by odbudować zamek, to jednak nic się w tym temacie nie działo. Stała tylko jedna ściana, a w miejsce zamku planowano nawet postawienie supermarketu. Towarzystwo powstało z miłości do miasta. Dzięki niemu odbudowa się udała - zauważa autorka

Książka pozwala też zrozumieć niektóre akcje organizowane w stolicy na przestrzeni lat, które uważane są czasami za innowacje, a w rzeczywistości mają swe korzenie w przeszłości, np. akcja „Warszawa w kwiatach” zapoczątkowana przez Stefana Starzyńskiego.

- Konkurs „Warszawa w kwiatach” został reaktywowany na początku na Powiślu, a potem w całej Warszawie i trwa nadal. Co roku towarzystwo spotyka się przy symbolicznym grobie prezydenta Stefana Starzyńskiego, który jest cichym patronem TPW. Do tej pory, choć w zmienionej formie trwają kursy wiedzy o Warszawie dla dzieci i młodzieży. Kiedyś było to 5 lat i zbierało się 5 odznak „Młodego przyjaciela Warszawy”. W 2014 na bazie konkursu powstał projekt varsavianistycznej szkoły.

Publikacja jest szczegółowa i obszerna.
- Do niewątpliwych walorów pracy należą wysoka wartość informacyjna, sumienny przekrój dziejów Warszawy przez pryzmat funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, udanie przeprowadzony wywód historyczny dotyczący istotności TPW w życiu miasta, zwłaszcza w dziedzinie kultury, konserwatorstwa, upamiętnień, edukacji, popularyzacji i edytorstwa - ocenia dr hab. Mikołaj Madurowicz, przewodniczący Komisji Historycznej TPW.

Książka „Towarzystwo Przyjaciół Warszawy 1963-1991” pod red. Tadeusza Skoczka skupia w jednym miejscu dorobek TPW na rzecz miasta na przestrzeni lat. Podkreśla organizację niezliczonej ilość spotkań varsavianistycznych, dbałość o zabytki i zachowanie ich w formie, którą można podziwiać współcześnie czy upamiętnianie tablicami ważnych miejsc w mieście.

- W działalności TPW jak w zwierciadle odbijały się najważniejsze wydarzenia z życia stolicy, choć czasami bywało odwrotnie - to działalność towarzystwa determinowała postawę warszawiaków i władz miasta. (…) Uważam, że można pracę dr Beaty Michalec polecać varsavianistom, którzy przez pryzmat losów TPW zobaczą obraz swojej Warszawy - dodaje dr hab. Robert Gawkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

Książkę można pobrać bezpłatnie jako pdf  https://muzn.pl/pl/news/publikacja-dr-beaty-michalec-towarzystwo-przyjaciol-warszawy-w-latach-1963-1991/?host=palac ze strony Muzeum Niepodległości, które publikację wydało. Dla naszych Czytelników placówka ufundowała 1 egzemplarz z autografem autorki.

Otrzyma go nadawca 11. e-maila z hasłem: "TPW", wysłanego z podaniem danych niezbędnych do wysyłki.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu ogólnego konkursów  w "Gościu Niedzielnym" dostępnego na stronie https://www.igomedia.pl/doc/4733137.OGOLNY-REGULAMIN-KONKURSOW-INSTYTUTU-GOSC-MEDIA .

Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane partnerom, realizującym z Administratorem powyższy cel oraz uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu, jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..