Na wyjątkowe obchody złożą się koncerty, album, wystawa i Msza św., którą dla powstańców odprawi bp Wiesław Lechowicz.
W Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowano plan obchodów 80. rocznicy sierpniowego zrywu. To jednocześnie 20. rocznica istnienia tego muzeum.
Dyrektor placówki, Jan Ołdakowski, przypomina o trudnej historii powstania, które od 80 lat jest żywe w pamięci mieszkańców stolicy. Muzeum, powstałe 20 lat temu, opowiada o tym zrywie jako o wydarzeniu z przeszłości, ale stara się przełożyć je na język współczesny, by było zrozumiałe dla młodych pokoleń. Na stronie 1944.pl można znaleźć szczegółowy program obchodów. W Łazienkach Królewskich pojawi się wystawa "Kolor Powstania". Chris Niedenthal wybrał 100 zdjęć z 30 tysięcy, które zostały pokolorowane, by przybliżyć powstanie młodszym pokoleniom. Premiera albumu "Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy" odbędzie się 23 lipca w Fabryce Norblina.
Prezentacja utworu Brodki podczas konferencji nt. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Gość Warszawski26 lipca o godz. 21 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego premierę będzie miała płyta "Wawa" nagrana przez Monikę Brodkę i przyjaciół. Wydarzenie będzie transmitowane w TVN24 i mediach społecznościowych MPW. Z kolei w dniach 26 lipca–7 sierpnia odbędzie się szósta edycja konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. 27 lipca w godz. 14–17.30 rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w grze miejskiej i premierze interaktywnej ścieżki dla młodzieży i dorosłych. Tego samego dnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Parku Wolności w godz. 17.30-18.30 na koncert zespołu Małe TGD, podczas którego usłyszmy premierowe wykonanie piosenki w wykonaniu znanego dziecięcego zespołu.
28 lipca o 18.00 Mszy św. z udziałem powstańców, harcerzy i warszawiaków, sprawowanej przez wstawiennictwo bł. Michała Czartoryskiego OP z okazji 80. rocznicy jego śmierci i 25. beatyfikacji, przewodniczyć będzie bp Wiesław Lechowicz, ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego, a homilię wygłosi o. Adam Szustak, dominikanin.
W tym roku przypada także 20. rocznica istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum uczci je wystawą 80 wybranych artefaktów, opowiadających historię zrywu przez pryzmat bardzo osobistych historii jego uczestników. Znajdą się tam rozmaite przedmioty: od spinki do włosów po rower.
- W ciągu 20 lat progi naszej placówki przekroczyło już ponad 10 milionów zwiedzających - mówi Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.