Stał w cieniu

W związku z 71. rocznicą aresztowania Prymasa Tysiąclecia oraz jego sekretarza, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz IPN organizują ogólnopolską konferencję naukową o abp. Baraniaku.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Adrianna Garnik i prezes IPN dr Karol Nawrocki zapraszają 27 września na ogólnopolską konferencję naukową „Materiały do życia i działalności abp. Antoniego Baraniaka w archiwach kościelnych i państwowych”.

Poprzedzą ją wykład w muzeum przy ul. Rakowieckiej 37 ks. dr. Jarosława Wąsowicza pt. „Czas męczeństwa – bp Antoni Baraniak jako sufragan gnieźnieński” 26 września o godz. 17 i Msza św. o godz. 18 pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Konferencja, która odbędzie się 27 września, zostanie wzbogacona także o dokumentu Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej oraz Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych. Rozpocznie się o 9.30 wystąpieniem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Adrianny Garnik.

Po nim Marzena Kruk przybliży wrażliwość arcybiskupa Antoniego Baraniaka na zachowanie dziedzictwa historycznego i troskę o archiwa kościelne.

Konferencja będzie podzielona na dwie sesje. W pierwszej, którą prowadzi ks. dr hab. Robert Romuald Kufel głos zabiorą dr hab. Jarosław Wąsowicz SDB, dyrektor Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej, Joanna Napierała z Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, dr Michał Sołomieniuk z Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz prof. dr hab. Paweł Skibiński z UW.

Sesję druga od 12.10 poprowadzi dr Bartosz Kapuściak z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a wezmą w niej udział ks. dr hab. Dominik Zamiatała z UKSW, dr hab. Rafał Łatka z UKSW, dr hab. Konrad Białecki z Oddziału IPN w Poznaniu oraz Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Wstęp na konferencję jest wolny.

« 1 »