Z tej śmierci narodziło się dobro

Dziś o godz. 17 rozpocznie się w Rzymie konferencja współorganizowana przez redakcję "Gościa Niedzielnego". Spotkanie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim poświęcone 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki transmitujemy na żywo.

1m 35s

Wydarzenie, które „Gość Niedzielny” organizuje wraz z katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, zatytułowane zostało „Da questa morte nacque del bene” – „Z tej śmierci narodziło się dobro”.

Referat wygłosi między innymi dziennikarz „Gościa Niedzielnego” dr Andrzej Grajewski. Wśród prelegentów są również Jakub Gołębiewski z IPN oraz felietonistka „Gościa” dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

Link do transmisji na YouTube: https://www.youtube.com/live/b47ryDmOXRo?si=ldFSVbFMY85cpuny

Uczestnicy konferencji w Rzymie będę mogli zapoznać się z najnowszym wydaniem „Gościa Extra”. Po raz pierwszy w historii naszego pisma wydajemy ten sam numer w dwóch edycjach: polskiej i angielskiej. Elektroniczna wersja tego numeru trafi też do wszystkich uczestników i uczestniczek Synodu o synodalności odbywającego się w tych dniach w Watykanie. Bardzo zależy nam na tym, by postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki popularyzować na całym świecie. Niech Kościół powszechny pozna tego, który oddał swoje życie za prawdę, a w świecie poranionym kolejnymi aktami nienawiści jest patronem jedności budowanej pomimo różnic i podziałów. Zapraszamy do lektury „Gościa Extra”, poświęconego błogosławionemu, z którego śmierci – jak to ujął św. Jan Paweł II – wyrosło dobro. 

 W najnowszym „Gościu Extra” między innymi o tym:

  • dlaczego w Polsce lat 80. ubiegłego wieku nie spełnił się scenariusz nakreślony przez George a Orwella w książce „Rok 1984”;
  • jak chłopak z małej, podlaskiej wioski został odważnym kapelanem antykomunistycznej opozycji;
  • jak komunistyczne służby nękały ks. Popiełuszkę;
  • jak wyglądało męczeństwo i jakie były okoliczności śmierci ks. Popiełuszki w świetle wyników sekcji zwłok męczennika;
  • dlaczego nie wszystkie osoby odpowiedzialne za porwanie i zabójstwo ks. Jerzego zostały osądzone i ukarane;
  • co Jan Paweł II myślał o działalności kapłana z Żoliborza i jak zareagował na wiadomość o jego męczeńskiej śmierci;
  • jak przesłanie bł. ks. Jerzego dla Kościoła w Polsce i na świecie oraz jego kult przekroczyły i wciąż przekraczają granice naszej Ojczyzny.
« 1 »