Kapłan o wielkim sercu

W wieku 84 lat zmarł ks. prałat Stanisław Laskowski, długoletni proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu i dziekan dekanatu grójeckiego.

6 kwietnia w godzinach przedpołudniowych, w wieku 84 lat, zmarł ksiądz prałat Stanisław Edmund Laskowski, dziekan dekanatu grójeckiego w latach 1985-2010.

Urodził się 13 sierpnia 1940 roku w Nasielsku w powiecie pułtuskim jako syn Kazimierza i Emilii z domu Sawickiej. Po ukończeniu seminarium duchownego, 24 maja 1964 roku w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po święceniach pełnił posługę wikariusza w parafiach: Bełchów, Osuchów, Jadów, Wieliszew i Radzymin. Dał się poznać jako gorliwy i oddany duszpasterz.

Kolejnym etapem jego kapłańskiej drogi była funkcja proboszcza w parafiach: Załubice, Marki-Pustelnik oraz Grójec - parafii św. Mikołaja. Szczególnie z parafią w Grójcu związał znaczną część swojego życia i posługi. W latach 1985-2010 pełnił z oddaniem funkcję dziekana dekanatu grójeckiego, wykazując się umiejętnościami organizacyjnymi i troską o wspólnotę kapłańską oraz powierzone mu parafie.

Ksiądz prałat Stanisław Laskowski był człowiekiem o wielkiej energii i inicjatywie. Był organizatorem nowej parafii w Załubicach, gdzie pod jego przewodnictwem wzniesiono kaplice i kościół. Był też budowniczym kaplic i kościoła w Pustelniku Mareckim, a także domów parafialnych i plebanii w Radzyminie, Załubicach i Grójcu. Przyczynił się również do założenia cmentarza grzebalnego w Załubicach.

Jego troska o dziedzictwo kulturowe i społeczne Grójca znalazła wyraz w podjęciu działań jako restaurator i prezes Fundacji ks. Piotra Skargi. Był fundatorem pomnika tego wybitnego kaznodziei w Grójcu. Z jego inicjatywy powstał również Parafialny Dom Pomocy Społecznej w Grójcu, którego był organizatorem i budowniczym. Placówka ta, prowadzona przez siostry adoratorki Krwi Chrystusa, rozpoczęła działalność w 2004 roku i służyła potrzebującym do końca 2021 roku. Ksiądz prałat Stanisław Laskowski był również jednym z inicjatorów budowy drugiego kościoła w Grójcu i powstania parafii Miłosierdzia Bożego.

Za swoją gorliwą posługę i zasługi dla Kościoła w 1976 roku został uhonorowany przywilejem noszenia rokiety, mantoletu i pierścienia. W 1989 roku został mianowany kanonikiem honorowym Prymasowskiej Kapituły Łowickiej (obecnie Katedralnej), a w 1998 roku kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej.

Od lipca 2024 roku przebywał w Domu Księży Emerytów Archidiecezji Warszawskiej pod wezwaniem św. Alberta Chmielowskiego w Kiełpinie.

Msza święta pogrzebowa za śp. Zmarłego zostanie odprawiona w środę, 9 kwietnia o godz. 12 w kościele św. Mikołaja w Grójcu. Będzie jej przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, po czym nastąpi wyprowadzenie Ciała i pochówek na cmentarzu parafialnym w Grójcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..