27 kwietnia w katedrze praskiej rozpocznie się II Festiwal Musica Sacra. Cztery dni w całości poświęcone zostaną muzyce sakralnej.
Na każdy koncert warto przyjść wcześniej, bo jak pokazuje ubiegłoroczne doświadczenie, przybycie w ostatnim momencie skutkuje siedzeniem na schodkach lub staniem.
Także w tym roku wystąpią światowej sławy artyści - chóry, soliści, kantorzy, instrumentaliści, improwizatorzy, jazzmani oraz mistrzowie ceremonii. Tym razem festiwal uczci Mariana Sawę, polskiego kompozytora, organistę, improwizatora, muzyka i pedagoga, który mieszkał blisko katedry praskiej, a koncertował jako solista i akompaniator w kraju i za granicą. Okazją do tego jest 20. rocznica jego śmierci, która przypada dokładnie 27 kwietnia.
Festiwal rozpocznie niedzielna Eucharystia o godz. 18. Towarzyszyć jej będzie bogata oprawa muzyczna z majestatycznym brzmienie organów, chorałem gregoriańskim i śpiewami polifonicznymi. O piękno celebracji zadbają mistrzowie ceremonii. Po zakończeniu liturgii zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Marianowi Sawie.
Jego muzyka zabrzmi 28 kwietnia o godz. 20. Z okazji 20. rocznicy śmierci artysty Chór Musica Sacra nagrał płytę „Inviolata”, której promocja obędzie się podczas tego koncertu. W repertuarze znajdą się utwory chóralne i organowe.
1 maja o godz. 20 odbędzie się warszawska premiera Mysterium de Montserrat Pawła Głowińskiego, organisty katedry, w wykonaniu Chóru Kameralnego UAM w Poznaniu. Będzie to swego rodzaju misterium oparte na melodiach pieśni i tańców zachowanych do dziś w słynnej „Czerwonej Księdze” z benedyktyńskiego klasztoru Montserrat w Hiszpanii. Jak zapowiada organizator - Stowarzyszenia Musica Vera - „Śpiew, taniec, historyczne instrumenty ludowe, gra przestrzenią, dzięki współczesnym aranżacjom, pozwolą na nowo odkryć piękno średniowiecznych pieśni pielgrzymów”. Dodatkowo podczas wydarzenia zabrzmią mało znane instrumenty: tombak, darbuk, baglam czy rubab.
4 maja o godz. 20 zaplanowano koncert finałowy „The Adoration” w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej. Będzie to zestawienie muzyki renesansowej Williama Byrda i Tomasa Luisa de Victorii z muzyką chóralną Pawła Łukaszewskiego.
Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest bezpłatny.