Metropolita warszawski abp Adrian Galbas spotkał się z patriarchą koptyjskim Tawadrosem II. Wspólnie odmówili modlitwę o pokój.
Patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadros II spotkał się archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście z biskupami warszawskimi, m.in. z bp. Romualdem Kamińskim i z abp. Adrianem Galbasem.
Patriarcha Koptów Tawardos II nawiedza archikatedrę warszawskąDuchowni modlili się przy obchodzącym 500 lat obecności w Warszawie Cudownym Krucyfiksie Baryczków i zwiedzili podziemia archikatedry, w których spoczywają m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, prezydenci II Rzeczypospolitej: Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski czy kard. Józef Glemp.
Koptowie to rdzenna chrześcijańska ludność Egiptu, stanowiąca największą mniejszość chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, liczącą od 12 do 16 milionów osób, czyli około 10-20 proc. populacji Egiptu. Nazwa „Kopt” pochodzi od języka koptyjskiego, który jest ostatnią zachowaną odmianą języka staroegipskiego. Koptowie nazywają siebie „rem-en-kimi”, co oznacza „lud ziemi egipskiej”.
Tawardos II przy sarkofagu bł. Stefana WyszyńskiegoHistoria Kościoła koptyjskiego sięga św. Marka, który według tradycji przyniósł chrześcijaństwo do Egiptu. Stolica Kościoła koptyjskiego znajduje się w Aleksandrii, która w IV wieku miała znaczącą pozycję w Kościele, konkurując z Konstantynopolem o drugie miejsce po Rzymie. Kościół koptyjski jest znany z rozwoju życia monastycznego i bogatej tradycji teologicznej.
Tawadros II, właściwie Wagih Sobhy Baky Soliman, urodził się 4 października 1952 roku w Al-Mansurze i od 2012 roku jest 118. patriarchą (papieżem) Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Przed wyborem na patriarchę był farmaceutą i kierował państwowym zakładem farmaceutycznym. W 1988 roku złożył śluby zakonne, a w 1989 roku został wyświęcony na kapłana. Sakrę biskupią otrzymał w 1997 roku. Jego intronizacja odbyła się 18 listopada 2012 roku w Kairze.
Papież Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w podziemiach katedry warszawskiejTawadros II jest znany z dialogu ekumenicznego, w tym bliskich relacji z papieżem Franciszkiem. W 2013 roku spotkał się z papieżem Franciszkiem, a oba Kościoły ustanowiły 10 maja dniem koptyjsko-katolickiej przyjaźni. Wspólne deklaracje papieży obu Kościołów potwierdzają jedność wiary w Chrystusa, mimo różnic doktrynalnych, które historycznie dzieliły te wspólnoty.
- Spotkanie metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa z patriarchą koptyjskim Tawadrosem II w archikatedrze warszawskiej jest wyrazem dialogu i wzajemnego szacunku między Kościołem katolickim a Kościołem koptyjskim. Takie spotkania sprzyjają budowaniu jedności chrześcijan oraz pogłębianiu współpracy między różnymi tradycjami chrześcijańskimi - tłumaczy ks. prof. Józef Naumowicz, patrolog, który poprowadził w archikatedrze krótką modlitwę o pokój.