Kard. K. Nycz poświęcił kaplicę w Instytucie Psychiatrii

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 27.02.2019 20:28

W obecności wiceministra zdrowia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poświęcił nową kaplicę w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Metropolita warszawski poświęcił ściany i namaścił olejem ołtarz Metropolita warszawski poświęcił ściany i namaścił olejem ołtarz
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Człowieka chorego, z jego ciałem, psychiką i duszą, nie da się podzielić na "segmenty", które byłyby obsługiwane przez poszczególnych specjalistów. Dziękuję wam za to, że w byciu przy chorym uwzględniacie różne jego potrzeby, że jesteście otwarci na współpracę. A ta kaplica jest tego widocznym znakiem - mówił kard. Kazimierz Nycz, święcąc 27 lutego kaplicę w Instytucie Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego w Warszawie. 

Na początku Eucharystii metropolita warszawski poświęcił ściany nowej kaplicy, a potem namaścił olejem marmurowy ołtarz. W koncelebrowanej Mszy św. przy ołtarzu stanęli też proboszczowie sąsiednich parafii oraz przedstawiciele księży marianów opiekujących się kaplicą w ramach kapelanii szpitalnej.

Zobacz:

Obecni byli: ks. Sławomir Homoncik MIC, wiceprowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Marek Otolski MIC, proboszcz parafii NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, dziekan dekanatu wilanowskiego, o. Tomasz Więch CRSP, proboszcz parafii św. Antoniego Marii Zaccarii, oraz ks. Grzegorz Kudlak, kapelan oddziału sądowego.

Kaplica będzie służyła pacjentom i personelowi szpitala   Kaplica będzie służyła pacjentom i personelowi szpitala
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
- Współpraca z dwoma zgromadzeniami sąsiadującymi z naszym instytutem, księżmi marianami i księżmi barnabitami, jest dla nas bardzo owocna i inspirująca. A ta nowa, piękna kaplica zachęca do tego, żeby do niej wejść i skupić się na chwilę na sprawach najważniejszych - podkreślił prof. Janusz Heitzman, dyrektor IPiN.

W uroczystości wzięli udział także: wiceminister zdrowia Zbigniew Król, Marek Balicki, kierownik biura pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego, oraz Grzegorz Błażewicz, zastępca rzecznika praw pacjenta. Obecna była dyrekcja placówki, personel oraz ci pacjenci, którym pozwalał na to stan zdrowia.

Kaplica została przeniesiona z wyższej kondygnacji na parter i w godzinach pracy szpitala jest otwarta dla pacjentów, ich rodzin i personelu. Nad ołtarzem zawisł wizerunek Jezusa Miłosiernego autorstwa malarki Alicji Wikło, która namalowała również inne obrazy do kaplicy: Matki Bożej Bolesnej i św. Antoniego Marii Zaccarii, a jako osobisty podarunek przyniosła na uroczystość portret św. s. Faustyny.

Przybyłym na uroczystość dziękował kapelan IPiN ks. Krzysztof Babik MIC, który swoją posługą obejmuje ok. 430 pacjentów stacjonarnych i kolejnych ok. 170 osób leczonych w systemie ambulatoryjnym. Księża marianie sprawują duchową opiekę nad pacjentami instytutu od 30 lat.

- Z cierpieniem fizycznym trudno sobie poradzić, ale jeszcze trudniej z tym dotykającym psychiki. Człowiek staje wobec niego bezradny. Zaburzenia często są trwałe albo po czasie powracają. Na oddziałach psychiatrycznych, gdzie pacjenci często nie są zdolni do oceny rzeczywistości, swojego stanu, w posłudze duchowej potrzeba czasu, dużej wrażliwości i delikatności - mówi ks. Krzysztof Babik. 

Codziennie w kaplicy odprawia Mszę św. za wszystkich pacjentów instytutu. Także za tych, których stan nie pozwala na uczestnictwo w Eucharystii, oraz za tych, którzy odmawiają posługi kapłana.

Po Eucharystii kard. Kazimierz Nycz dziękował dyrektorowi instytutu oraz personelowi za opiekę medyczną, ale też udostępnienie chorym miejsca modlitwy i duchowego wzmocnienia   Po Eucharystii kard. Kazimierz Nycz dziękował dyrektorowi instytutu oraz personelowi za opiekę medyczną, ale też udostępnienie chorym miejsca modlitwy i duchowego wzmocnienia
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Po Eucharystii kard. Kazimierz Nycz spotkał się z personelem i chorymi. Wspólnie modlono się za wszystkie osoby korzystające z pomocy instytutu oraz za tych, którzy je leczą i na co dzień się nimi opiekują.

Oprócz nowej kaplicy w instytucie znajdują się jeszcze dwie, usytuowane w Klinice Psychiatrii Sądowej, w części szpitala niedostępnej dla pozostałych pacjentów.

Czytaj także: