Trzy tysiące młodych ruszyło na Jasną Górę

tg /KAI

publikacja 05.08.2019 10:02

20 grup Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej sprawnie pokonało pierwszy etap.

Trzy tysiące młodych ruszyło na Jasną Górę WAPM liczy w sumie 20 grup. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Anny w Warszawie 39. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszyła w poniedziałek po Mszy św. o godz. 5.30. W tym roku głównym przesłaniem pątniczej drogi będzie hasło „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” nawiązujące do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny przed 40 laty oraz temat rozeznawania powołania, szczególnie ważny dla ludzi młodych, podejmujących życiowe decyzje.

Z 39. Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną po raz pierwszy na szlak wyruszy grupa czarna. To grupa o charakterze medytacyjnym, prowadzona przez jezuitów. Jej przewodnikiem będzie o. Paweł Kowalski SJ z duszpasterstwa akademickiego „Winnica” w Gdańsku. Niektóre grupy poprowadzą po raz pierwszy tegoroczni neoprezbiterzy archidiecezji warszawskiej.

Natomiast drugi rok z rzędu z akademikami będzie pielgrzymowała na Jasną Górę grupa biało-niebieska, w której powędrują m.in. młodzi z Rosji, Ukrainy i Białorusi wraz z franciszkanami posługującymi w tych krajach. Ponieważ konferencje i modlitwy w tej grupie będą prowadzone w języku polskim i rosyjskim, interesują się nią również osoby polskiego pochodzenia, które nie znają zbyt dobrze języka swoich przodków, ale posługują się językiem rosyjskim.

W sumie 39. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna będzie liczyła 20 grup (w jej skład wejdzie 19 grup i grupa wojskowa, która na Jasną Górę dotrze jako osobna pielgrzymka).

Na pielgrzymi trud uczestnikom 39. WAPM pobłogosławił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który podczas Mszy inaugurującej pielgrzymkę zwrócił uwagę, na to, że św. Jan Paweł II ciągle jest i powinien być dla Polaków postacią ważną.

- Ten kraj był daleki wówczas nie odległością, ale był daleki, ponieważ był odgrodzony od Europy Zachodniej symbolicznym murem, kurtyną, za którą robiono wszystko, żeby zamknąć ludzi i świat na Jezusa Chrystusa - powiedział kard. Nycz w kościele św. Anny.

Kardynał zwrócił uwagę na to, że dla wielu dzisiejszych pielgrzymów postać Jana Pawła II jest już postacią historyczną i podziękował organizatorom za wybranie jego słów na hasło pielgrzymki, gdyż dzięki temu jego nauka staje się wciąż żywa.

Polecił również pielgrzymom wsłuchiwać się na szklaku w słowa „dwóch wielkich przewodników Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego”. - Ważne są to wzorce w dzisiejszych czasach, gdy rozwija się technika i możliwości, które z jednej strony są szansą, ale z drugiej strony niosą ze sobą zagrożenie, z którymi musi się zmierzyć współczesny młody człowiek – powiedział purpurat.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, pobłogosławił zgromadzonych na placu Zamkowym pątników. Wraz z biskupem polowym Józefem Guzdkiem i biskupem Michałem Janochą odprowadzili pielgrzymów na plac Bankowy, a następnie pożegnali wszystkie grupy wyruszające z Warszawy.

Propozycją dla osób, które z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, jest pielgrzymka duchowa. Pielgrzymi duchowi od lat towarzyszą swoją modlitwą wędrującym na Jasną Górę, ale od tego roku będą mieli większy dostęp do treści z pielgrzymki. Będą mogli odsłuchać nagrania katechez i homilii głoszonych na pielgrzymce oraz na bieżąco śledzić relacje z trasy. Otrzymają też pakiet duchowego pielgrzyma.

Z Warszawy wyruszyło blisko trzy tysiące pielgrzymów. Ostateczną liczbę osób, które dotrą na Jasną Górę szacuje się na około cztery tysiące, gdyż wielu pielgrzymów dołącza do pielgrzymki już na jej trasie.

WAPM to pielgrzymka ludzi młodych. Liczy ok. 300 km i wiedzie szlakiem sanktuariów maryjnych, m.in.: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, sanktuarium św. Anny w Smardzewicach i sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia.

5 sierpnia z Warszawy wyruszyły też: Pielgrzymka Niepełnosprawnych i Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin.