Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Warszawski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIE
    • HISTORIA DIECEZJI
    • VARSAVIANA

Najnowsze Wydania

  • GN 38/2025
    GN 38/2025 Dokument:(9425048,Prawdy nie znajdziesz w świecie)
  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
warszawa.gosc.pl → Warszawskie wiadomości → Nie umarł, oddał życie!

Nie umarł, oddał życie! przejdź do galerii

80. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana została uczczona przez modlitwę, pielgrzymki, świadectwa i okolicznościowy koncert zespołu Mazowsze.

 
Kard. Sarah za wstawiennictwem św. o. Maksymiliana modlił się za rodziny. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował zespół Mazowsze, który po modlitwie wykonał okolicznościowy koncert.

Do Niepokalanowa przybyły grupy zorganizowane i osoby indywidualne. Pielgrzymowały też rodziny z dziećmi.  - Chciałam posłuchać kard. Saraha.  Przyjeżdżamy do Niepokalanowa z całą rodziną na zawierzenie się Matce Bożej w pierwsze soboty miesiąca. To jest nasza pogłębiona modlitwa. Jak po zawierzeniu dzieje się coś dobrego, to wiemy komu to zawdzięczamy. Przystąpiłam też do Rycerstwa Niepokalanej  – mówi Renata z Warszawy.

- Niedawno byłem w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie także o. Kolbe jest upamiętniony. Odwiedziłem Oświęcim. Widziałem miejsca, gdzie przebywał. Jeśli ktoś oddaje życie za innego, to wielka dla niego chwała. A już wcześniej o. Kolbe zrobił wiele dobrego. Założył Niepokalanów, wydawał gazetę, a wszystko dla Matki Bożej. Mieszkam 20 km stąd, w Brwinowie i co roku przyjeżdżam tu na odpust w sierpniu – mówi Tadeusz Błaszczak.

Hasło tegorocznych obchodów 80, rocznicy śmierci św. o. Maksymiliana "Nie umarł, oddał życie" nawiązuje do słów jakie wypowiedział Jan Paweł II w dniu kanonizacji o. Kolbe w Watykanie w dniu 10 października 1982 r.: "Na to, co się stało w obozie Oświęcim (Auschwitz) patrzyli ludzie. I chociaż oczom ich musiało się zdawać, że „pomarł” towarzysz ich kaźni, chociaż po ludzku „odejście jego” mogli uważać za „unicestwienie” – to przecież w ich świadomości nie była to tylko „śmierć”. Maksymilian nie „umarł” – ale „oddał życie… za brata”. Była w tej straszliwej po ludzku śmierci cała ostateczna wielkość ludzkiego czynu i ludzkiego wyboru; sam się dał na śmierć z miłości. I było w tej jego ludzkiej śmierci przejrzyste świadectwo dane Chrystusowi: świadectwo dane w Chrystusie godności człowieka, świętości jego życia i zbawczej mocy śmierci, w której objawia się potęga miłości".

Po południu w Niepokalanowie odbyło się nabożeństwo upamiętniające przejście świętego z doczesności do wieczności, tzw. transitius. Zawierało ono opis męczeństwa św. o Kolbe, teksty liturgiczne, dobrane pieśni oraz psalmy i choć miało charakter powagi, nie było nabożeństwem żałobnym. Rozpoczęło się w celi, z której o. Maksymilian został zabrany przez Niemców, a zakończyło się w bazylice.

« ‹ 1 2 › »
80. rocznica śmierci św. o. Kolbe

Foto Gość DODANE 14.08.2021 AKTUALIZACJA 14.08.2021

80. rocznica śmierci św. o. Kolbe

Z całej Polski do Niepokalanowa przyjechali czciciele św. Maksymiliana, by uczcić 80. rocznicę jego śmierci.  

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

|

GOSC.PL

publikacja 14.08.2021 20:33

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 80. ROCZNICA ŚMIERCI O. KOLBE
  • KARD. SARAH
  • MAZOWSZE
  • NIEPOKALANÓW

Polecane w subskrypcji

  • Nie takie drony straszne?
    • Polska
    • Jerzy Kopański
    Nie takie drony straszne?
  • W NATO powinny palić się wszystkie czerwone lampki
    • Polska
    • Maria Przełomiec
    W NATO powinny palić się wszystkie czerwone lampki
  • „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisławem Kostką” na płótnie z XVII wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Stanisławem Kostką” na płótnie z XVII wieku
  • TSUE o wskaźniku WIBOR. Co nowa opinia oznacza dla kredytobiorców?
    • Finanse
    • Karol Białkowski
    TSUE o wskaźniku WIBOR. Co nowa opinia oznacza dla kredytobiorców?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X