Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Biskupi Warszawy na Wielki Post

"Warszawa ma swoją wspaniałą tradycję pasyjną" - piszą we wspólnym liście do wiernych obu warszawskich diecezji jej ordynariusze: kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser, zachęcając nie tylko do postu, jałmużny i modlitwy, ale także zaglądania do kościołów pasyjnych.

"Jak co roku, wraz z wszystkimi wiernymi Kościoła, podejmiemy drogę duchowej przemiany i nawrócenia, które zawsze stanowią istotę tego czasu. W tym roku nasze przeżywanie Wielkiego Postu wpisuje się w program duszpasterski Kościoła w Polsce, będący przygotowaniem do obchodów , którzy przybędą do naszej Ojczyzny. Przewodnikiem naszego przygotowania jest św. Jan Paweł II, patron tego roku.

"Praktyki wielkopostne, podejmowane przez wiernych, pozwalają każdego roku odnawiać w sobie chrzcielny dar nowego życia w Chrystusie jako fundament naszego chrześcijańskiego życia. Do praktyk tych należą przede wszystkim: – modlitwa, która najpełniejszy wyraz znajduje w niedzielnej Mszy św. przeżywanej we wspólnocie; – słuchanie Słowa Bożego, do którego najlepszą okazję mamy uczestnicząc w wielkopostnych rekolekcjach; – nawrócenie, poprzez przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania; – postne wyrzeczenia, liczniejsze i bardziej znaczące w tym czasie; – jałmużna, jako dzielenie się tym co posiadam z potrzebującymi. Wszystkie te praktyki podejmujemy prowadzeni nauką i przykładem Pana Jezusa, szczególnie poprzez rozważanie Męki Pańskiej w tradycyjnych wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali" piszą warszawscy biskupi podkreślając, że tegoroczne przeżywanie Wielkiego Postu wprowadza w przyszłoroczne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą będziemy w Polsce świętować z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodzieżą z całego świata.

Przypominając warszawskie tradycje pasyjne: powstałe w kościele Świętego Krzyża nabożeństwo Gorzkich Żali, pasyjne kazania bł. Władysława z Gielniowa, czy zwyczaj Drogi Krzyżowej ulicami naszych dzielnic, z centralną Drogą Krzyżową w Wielki Piątek, biskupi nawiązują także do rzymskiego zwyczaju spotykania się każdego dnia w innym kościele miasta na specjalnej liturgii stacyjnej Wielkiego Postu. "Podejmując wezwanie Stolicy Apostolskiej i nawiązując do wielkopostnych pasyjnych tradycji Warszawy pragniemy w tym roku rozpocząć warszawską liturgię stacyjną Wielkiego Postu. Zgodnie z tradycją celebrowana będzie w granicach miasta, czyli będzie obejmować i łączyć obie warszawskie diecezje. Przez kolejne 40 dni Wielkiego Postu, od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej włącznie, w wyznaczonych kościołach obu diecezji na terenie miasta Warszawy, będziemy gromadzili się, aby uczestniczyć indywidualnie i wspólnotowo w przygotowanych na ten dzień specjalnych nabożeństwach. Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza Święta sprawowana o godz. 20.00, poprzedzona nabożeństwem Gorzkich Żali" - zapowiadają kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser SAC, zachęcając do udziału wiernych z obu diecezji. "Zaczynamy tę praktykę z nadzieją, że będzie ona dojrzewać i rozwijać się, włączając coraz większą grupę wiernych, gotowych, by, naśladując tak wielu świętych i wybitnych ludzi Kościoła, podejmować praktykę wszystkich 40 dni liturgii stacyjnej".

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy