Nowy numer 13/2024 Archiwum

Niech zstąpi Duch Twój…!

Pod takim hasłem 5 sierpnia wyruszy 38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.

Hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązuje do słów papieża Jana Pawła II, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. na placu Zwycięstwa.

ZOBACZ GALERIĘ z 37. WAPM >>

- Chciałbym, żeby tegoroczne rekolekcje w drodze także były mocnym dotykiem Ducha Świętego. A każdy z nas w miejsce trzech kropek dopisał własną intencję - "ziemię”, na którą ma zstąpić Duch Święty - tłumaczy ks. Krzysztof Siwek, rektor kościoła akademickiego św. Anny. I dodaje: - Tematy tegorocznych rozważań pielgrzymkowych wpisują się także w trwający w Kościele rok poświęcony Duchowi Świętemu.

Rektor kościoła św. Anny od wielu lat pracuje z młodymi, jako wykładowca na Wydziale Teologicznym UKSW, a jeszcze niedawno prefekt Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Do podszewki zna ich problemy i rozterki.

- Człowiek w okresie dojrzewania zawsze borykał się z decyzjami rozeznania powołania. Pielgrzymka jest zaproszeniem, by zostawić dużo przestrzeni Panu Bogu. Duch Święty zwany Parakletosem jest tym, który umacnia, pociesza, dodaje odwagi. Dziś tej odwagi młodemu człowiekowi bardzo brakuje. Dojrzałość polega na przekraczaniu siebie, wychodzeniu ze swojej strefy komfortu. To wszystko daje Duch Święty - mówi.

Jak co roku na pątniczy szlak wyruszy 3,5 tys. osób. Pielgrzymi pójdą 19 grupach grupach prowadzonych przez m.in. dominikanów, franciszkanów, salwatorianów czy jezuitów. - Po raz pierwszy w tym roku utworzona zostanie grupa rosyjska, którą prowadzą franciszkanie - mówi rektor.

Urszula Banaś ma 20 lat i na WAPM była już pięć razy. Doskonale zna pielgrzymi trud, niewyspanie i bolące nogi. I jak sama przyznaje, zmaganie z bólem nauczyło ją empatii. Podczas drogi stara się być pomocna dla innych, szczególnie dla tych, którzy idą pierwszy raz.

- W takich sytuacjach bardzo lubię zająć kogoś rozmową. Podchodzę i pytam: "Dlaczego idziesz na pielgrzymkę?”. Człowiek zapomina o swoim bólu, a droga szybciej mija - mówi.

Z rozmów na szlaku powstało wiele przyjaźni, które trwają do tej pory. Jedna z nich zaowocowała wspólnym biznesowym przedsięwzięciem.

Martyna Krusiewicz z sentymentem wspomina wędrówkę na Jasną Górę. Podczas drogi poznała swoje go męża. Piotr był porządkowym, Martyna pątniczką. Spotkali się przy "kabelku". Dziś są małżeństwem z 14-letnim stażem, mają troje dzieci. Z perspektywy czasu widzą, jak wiele dało im wspólne pielgrzymowanie i zaangażowanie w pielgrzymkową służbę.

- Nauczyliśmy się wspólnie dążyć do jednego celu, słuchać siebie na wzajem i Pana Boga. Wiele razy trzeba było zwrócić uwagę na druga osobę, bardziej niż na siebie. Teraz będąc mamą i żoną takie umiejętności procentują - mówi.

Pątnicy wyruszą na szlak 5 sierpnia z kościoła św. Anny po Mszy św. o g. 5.30. Zapisy od 2 do 4 sierpnia w godz. 9-19.30 w krużgankach św. Anny. Koszt zapisu - 100 zł, opłata bagażowa - 70 zł.

Szlak WAPM liczy ok. 300 km i wiedzie szlakiem sanktuariów maryjnych, m.in. m. in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach i Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia.

Pielgrzymi dojdą na Jasną Górę 14 sierpnia, w wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Duszpasterz Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego chciałby, żeby pielgrzymka nie była "9-dniową akcją”, ale początkiem drogi w kierunku duchowej i osobowościowej formacji.

- Ona ma otworzyć młodego człowieka na Ducha Świętego, rozbudzić w nim pragnienie poszukiwania Boga na rekolekcjach, we wspólnocie, modlitwie - mówi rektor św. Anny.

Popielgrzymkową ofertą dla studentów, oprócz spotkań duszpasterskich, ma być całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Czytaj także:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy