• facebook
 • rss
 • Statystyczny rozwód Mazowsza

  jjw

  dodane 15.02.2016 14:37

  Rząd wysłał do Eurostatu wniosek o podział regionu.

  10 lutego do Eurostatu dotarł wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne NUTS2. Podział dokonałby się wyłącznie w ewidencji, prowadzonej przez organy Unii Europejskiej.

  Administracyjnie Mazowsze pozostanie w dawnych granicach. Zabieg statystyczny jest niezbędny, by w przyszłej perspektywie unijnej, po 2020 r. na Mazowsze dotarły jeszcze jakiekolwiek unijne pieniądze na rozwój.

  Dzięki bogatej Warszawie już teraz województwo z jego 106 procentami unijnej średniej PKB na mieszkańca, wyszło z grupy regionów potrzebujących największego wsparcia. W kolejnym rozdaniu - oceniając rosnące PKB -  okazałoby się, że tej pomocy nie potrzebuje już wcale.

  Tymczasem między bogatą stolicą, a biednymi północno-wschodnimi krańcami województwa jest przepaść. Kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy można znaleźć powiaty z 40-procentowym bezrobociem i PKB na poziomie 50-75 proc.

  Żeby więc biedniejsze rejony Mazowsza mogły nadal korzystać z unijnego wsparcia, trzeba było je statystycznie oddzielić od zawyżającej wskaźniki Warszawy.

  Pomysł ten zaczął realizować już poprzedni rząd, ale go nie sfinalizował. Obecny kontynuował prace i przesłał do Eurostatu propozycję statystycznego podziału województwa na dwie jednostki, tożsamą z tym, co ustalili urzędnicy premier Ewy Kopacz. Marszałek Mazowsza Adam Struzik przyjął informację o wysłaniu wniosku z satysfakcją.

  Pierwszy NUTS2 obejmowałby Warszawę i powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, wołomiński i warszawski zachodni, a drugi - resztę Mazowsza.

  Decyzja o statystycznym podziale Mazowsze leży w gestii Eurostatu, który co trzy lata może wprowadzać zmiany w klasyfikacji państw członkowskich.

  Czytaj także:

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół