powrót
Wiara.pl - Serwis

Warszawski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
Czeka na was Kościół  
Święcenia w warszawskiej katedrze Jakub Szymczuk /GN

Czeka na was Kościół przejdź do galerii

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbył się obrzęd sakry biskupiej Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego.

Tomasz Gołąb

|

GOSC.PL

dodane 07.12.2013 12:34
0

- Urząd biskupa nie jest zaszczytem, ale trudnym obowiązkiem. A sposobem jego sprawowania nie jest władza, ale służba. Nigdy nie zapomnijcie, że jesteście z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni - powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas obrzędu święceń nowych biskupów: Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego.

- Czeka na was Kościół powszechny i warszawski, czekają na was parafie, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, rodziny, katolicy świeccy. Szczególnie czekają na was kapłani, dla których macie być ojcami. Czekają siostry i księża zakonni oraz klerycy. Wszyscy czekają na waszą miłość i posługę, byście zawsze byli gotowi. Czekam i ja, i Bogu dziękuję że otrzymuję takich nowych współpracowników, by razem z kolegium biskupim służyć ludowi warszawskiemu i pełnić Chrystusowe posługiwanie najwyższego kapłaństwa. Niech towarzyszy wam teraz modlitwa św. Ambrożego: „Wzbudź w swoim Kościele biskupów według swojego serca, aby nim rządzili mądrze i roztropnie”. Amen – zakończył kard. Kazimierz Nycz, główny konsekrator nowych biskupów.

Czeka na was Kościół Wyświęceni biskupi otrzymują pocałunek pokoju od wszystkich obecnych na uroczystości biskupów Tomasz Gołąb /GN W obrzędach święceń biskupich uczestniczyło 26 biskupów i kilkuset kapłanów. W katedrze tłumnie zgromadzili się także wierni archidiecezji warszawskiej, przyjaciele i znajomi nowych biskupów. Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz biskup senior diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk.

- Z pokorą i zaufaniem przyjmujemy tę posługę biskupią, ze świadomością własnej słabości i zaufaniem, że dobry Bóg będzie ją kształtował tak, że przyniesie błogosławione owoce. Dziękujemy Ojcu świętemu Franciszkowi za zaufanie. Obiecujemy że poczynimy wszystko by tę posługę czynić z pełnym oddaniem - powiedział na zakończenie Mszy św. biskup Rafał Markowski, dziękując ludziom, którzy w jego kapłańskim życiu "odcisnęli niezatarte piętno". - Obiecuję, że nasza posługa będzie naprawdę służbą.

- Pamiętamy o wielu świeckich i duchownych, siostrach i braciach, tak wielu, którzy budowali nas swoją postawą i wiarą, przekonywali nas o sensie kapłańskiej posługi. Ich wszystkich ogarniamy naszą wdzięcznością i obiecujemy modlitwę o błogosławione życie - dodał bp Józef Górzyński.

Czeka na was Kościół Biskup Rafał Markowski i biskup Józef Górzyński Tomasz Gołąb /GN Biskup Józef Górzyński odprawi pierwszą Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 8 grudnia o godz. 13 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Jego dewizą biskupią są słowa: "Ad Mysterium ministrandum" (Do posługi Tajemnicy). W herb biskupi wpisał krzyż Chrystusa, który stoi na szczycie, z którego jak ze źródła wypływa siedem strumieni, siedem sakramentów.

Biskup Rafał Markowski odprawi Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 15 grudnia o godz. 13 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Za hasło biskupiego posługiwania przyjął słowa: "Jesu in Te cofido" (Jezu ufam Tobie). Centralne miejsce herbu zajmuje chrystogram symbolizujący Chrystusa, z którego wypływają promienie Bożego miłosierdzia w kolorze czerwonym i białym. W herbie biskupim znalazła się także harfa jako symbol sztuki, w szczególności muzyki.

Czytaj więcej:

  • Dziś święcenia nowych biskupów
1 / 1
Sakra biskupia - galeria druga

WIARA.PL DODANE 07.12.2013 AKTUALIZACJA 08.12.2013

Sakra biskupia - galeria druga

​​Ks. Józef Górzyński oraz ks. Rafał Markowski przyjęli 7 grudnia z rąk kard. Kazimierza Nycza święcenia biskupie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Zdjęcia: Jakub Szymczuk /GN  
Powiększy się grono biskupów pomocnicznych w Tarnowie

GOSC.PL DODANE 07.12.2013 AKTUALIZACJA 20.01.2014

Sakra biskupia - galeria pierwsza

​Ks. Józef Górzyński oraz ks. Rafał Markowski przyjęli 7 grudnia z rąk kard. Kazimierza Nycza święcenia biskupie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Zdjęcia: Tomasz Gołąb /GN  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ARCHIDIECEZJA WARSZAWSKA
  • BP JÓZEF GÓRZYŃSKI
  • BP RAFAŁ MARKOWSKI
  • ŚWIĘCENIA BISKUPIE

Polecane w subskrypcji

  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Czy możemy zatrzymać suszę? Jest na to szansa, ale po latach zaniedbań czeka nas mnóstwo pracy
  • Domenico Giani: Słowa „Jezu, ufam Tobie” stały się dla mnie kompasem. Szczególnie, gdy nadzieja zdawała się chwiać
    • Rozmowa
    • Ks. Rafał Skitek
    Domenico Giani: Słowa „Jezu, ufam Tobie” stały się dla mnie kompasem. Szczególnie, gdy nadzieja zdawała się chwiać
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIE
    • PARAFIE
    • VARSAVIANA