Nowy numer 4/2021 Archiwum

Niech Bóg wam wynagrodzi uczynki dla Kościoła

W święto Objawienia Pańskiego kard. Nycz wręczył medale św. Stanisława najbardziej zasłużonym dla archidiecezji warszawskiej. Ceremonia wręczenia medali odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

- Stało się już tradycją, że w święto Trzech Króli Kościół warszawski przyznając medale św. Stanisława, wyraża wdzięczność i uznanie osobom, które w sposób szczególny angażują się w jego sprawy - powiedział rozpoczynając ceremonię wręczenia medali kard. Kazimierz Nycz.

Odznaczenia dostały 22 osoby. Wśród nich znalazła się m.in. prof. UKSW, dr hab. Maria Ryś z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, która "z wielkim przekonaniem i zaangażowaniem promuje katolicki model małżeństwa i rodziny”, włączając się także bardzo intensywnie w dyskusję na temat ideologii gender, czy artysta Jerzy Derkacz, z parafii św. Tomasza Apostoła – twórca m.in. autorskich Grobów Pańskich i Szopek ursynowskich.

- Niech Bóg wynagrodzi wam to, co czynicie dla Kościoła warszawskiego - powiedział na zakończenie metropolita warszawski. Ceremonia zakończyła się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

Pełna lista odznaczonych:

Hanna Migda-Pawlak i Zbigniew Pawlak

Z parafii św. Katarzyny na Służewie; ściśle współpracują z parafią i czynnie biorą udział we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez parafię; na przestrzeni lat służą Kościołowi w zakresie szerszym niż teren parafii; w latach 1999-2008 aktywnie uczestniczyli w pracach organizacyjnych związanych z popularyzacją idei budowy świątyni Opatrzności Bożej; w 1999 roku z oddaniem włączyli się w organizowanie uroczystości związanej ze sprowadzeniem i ustawieniem krzyża na placu przyszłej budowy; są wolontariuszami związanymi ze środowiskiem Centrum Opatrzności Bożej; czynnie angażowali się w organizację spotkań młodzieży na polach wilanowskich; są członkami Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II; odpowiedzialni, kompetentni, chętni do niesienia pomocy innym.

Mirosława Klupsz

Z parafii św. Wojciecha w Warszawie; członek Akcji Katolickiej; bardzo aktywnie uczestniczy w pracach stowarzyszenia na poziomie diecezjalnym; od 2004 roku jest członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika "Wierzyć życiem”; odpowiedzialna, kompetentna, chętna do niesienia pomocy innym i całym sercem oddana sprawom Akcji Katolickiej i Kościołowi warszawskiemu.

Leszek Korman

Z parafii Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie; rzeczoznawca budowlany; od 1995 jest członkiem Akcji Katolickiej od początku zawiązania się jej struktur; obecnie pełni funkcję prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, w którym podejmuje wraz z innymi szereg cennych inicjatyw statutowych; członek Rady Parafialnej; z zaangażowaniem wykorzystuje swoje wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe w życiu parafii i diecezji.

Zdzisław Molak

Z parafii św. Stanisława w Sobikowie; z oddaniem wspiera swoją radą działania poszczególnych proboszczów sobikowskich, służy bezinteresowną pracą i ofiarami pieniężnymi; w sposób nieprzerwany jest członkiem rad i komitetów powoływanych przez poszczególnych proboszczów; podczas prac wykończeniowych nowego kościoła oraz budowy wieży podjął się trudu zbierania ofiar na ten cel; dzięki jego zaangażowaniu, jako współzałożyciela Ochotniczej Straży Pożarnej w Cendrowicach wszystkie uroczystości religijne mają stosowną oprawę muzyczną.

Roman Rudzki

Z parafii św. Stanisława w Sobikowie; w 1986 roku zaangażował się w tworzenie nowej kaplicy dojazdowej w Czachówku, wspierając jej budowę od strony materialnej i poprzez własną pracę, jak również przez trud czuwania nad jej ochroną, nad przebiegiem spotkań liturgicznych i wystrojem wnętrza; dbał o otoczenie kaplicy, był dobrym kościelnym.

Ignacy Krawczyk

Z parafii św. Stanisława w Sobikowie; należy do służby ołtarza; od ponad 20 lat jest członkiem Rady Parafialnej, pełniąc funkcję przewodniczącego; z jego inicjatywy powstała kaplica przydrożna w Cendrowicach dedykowana papieżowi Janowi Pawłowi II; uczestniczył w tworzeniu nowego cmentarza; jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej i organizuje współpracę z parafią oraz poszczególnymi jednostkami OSP działającymi na jej terenie; ofiarnie działa na rzecz parafii.

Zdzisław Wyszyński

Z Archikonfraterni Literackiej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie; brał czynny udział w organizowaniu i uczestniczył wielokrotnie w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę oraz do Ostrej Bramy; organizował pielgrzymkę na kanonizację Abpa. Szczęsnego Felińskiego w Rzymie; współorganizator sesji naukowej i wystawy poświęconej jubileuszowi 500-lecia Archikonfraterni Literackiej; wspierał sieroty z polskich rodzin na Wileńszczyźnie; inicjator zawieszenia krzyży w salach wykładowych w szkole przy ul. Afrykańskiej pobłogosławionych przez Jana Pawła II; z wielkim zaangażowaniem poświęca swój czas w działalności charytatywnej i organizacyjnej Bractwa.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama